Lužické sochy
Turistické cíle • Památky a muzea • Socha
Kdo někdy projížděl jihomoravskou Lužicí, vsí nedaleko Hodonína, nemohl si nepovšimnout poměrně značného množství kamenných i dřevěných soch. Jde o výsledek devítileté tradice zdejšího sochařského sympozia. Účastníci byli převážně mladí umělci z řad studentů různých uměleckých škol. Materiálem pro tvorbu byl z velké části hořický pískovec (u těch kamenných), plastiky dřevěné jsou mimo lípy, jasanové ale i smrkové aj.
Sochy zdobí hlavně střed obce (alej před kostelem), dají se ale nalézt i u bývalé skládky, nejnověji u bývalé cihelny. U kapličky nanebevzetí Panny Marie (na vedlejší uličce u cyklostezky) najdeme dokonce malý kamenný betlém s třemi králi, kometou či pastýřem. Samotná svatá rodina je přítomna přímo v kapličce z r. 1825.
U obchodu můžeme potkat basistu s houslistkou, další muzikanti přivádí návštěvníky ke kostelu. Poněkud zarážející je sice Múza hojnosti (nebo úrody, vždycky jsem myslel, že Múzy jsou jen bohyně umění). Jednou z lužických soch byla plastika na kruhovém objezdu, poté si na Radnici řekli, proč ve zdobení nepokračovat, výsledkem bylo zmíněných 9 ročníků. Ten letošní (2014) byl údajně poslední, prý už je v Lužici „přesochováno“. Celkem by se dalo najít asi 90 soch, což na středně velkou obec není zrovna málo.