Loading...
Působivý pomník obětem odboje z let 1939–45 objevíme v Holicích na návrší před vstupem do zdejšího hřbitova. Původní umístění pomníku sice bylo v parku naproti tamní Sokolovně. Prostor ale prošel nedávnou revitalizací a to si vynutilo i přesun pomníku na současné místo.
Na faktu, že Holice jsou spíše městem malým než středním, je důležitá skutečnost, že si zde připomínají poměrně značný počet padlých. Vše vlastně vyvrcholilo v posledních dnech války. Když se místní z vysílání rozhlasu dozvěděli o vypuknutí bojů v Praze, i zde se zvedla vlna odporu proti okupantům. Dodejme, že místní značnou dobu podporovali partyzány, ukrývající se v okolních lesích (na severu). Vznikl zde 5. oddíl brigády Mistra Jana Husa. Partyzáni spolu s místními zatarasili průjezd zdejším nádražím, kde byly odstavené vagony s válečným materiálem. Vlak bránili zkušení frontoví příslušníci Wehrmachtu, takže boj byl celkem krvavý.
6.5. nasadili nacisté i letadla a do Holic pronikly i jednotky SS. V posledních dnech války tak hrozilo i značné zničení města. Po potlačení vzpory byli odvedeni zdejší muži, u koho byla nalezena zbraň, stačil i náboj, byl zastřelen.
Pomník je dílem Josefa Malejovského, zdejšího rodáka. K odhalení došlo 5. kvěrna 1989 na původním místě u Sokolovny. Jde o dvě postavy, ležící padlý bojovní a nad ním truchlící žena. Sousoší je umístěné na kruhovém kamenném podstavci, na ně navazuje kruhová bronzová deska s postavami, odlitými ze stejného materiálu.
Nejde o jedinou realizaci tohoto sousoší. Stejné postavy najdeme na pomníku u Matematicko-fyzikální fakulty UK v Praze (poblíž Mostu Barikádníků). Tamní realizace se liší podstavcem čtvercového tvaru a betonovou zdí se vzpomínku pražských hrdinů.
Němci nakonec opouštěli Holice 7. a 8. 5. 1945, 10.5. sem vstoupila vojska RA. Faktem zůstává, že holické povstání pozdrželo, nebo dokonce zamezilo odeslání válečných vlaků do Prahy, a tím vlastně tamním povstalcům rovněž ulehčilo.