Loading...
Nepřéhlednutelnou dominantou holického hřbitova je zdejší pomník padlých spolu s hrobem padlých v období květnového povstání 1945. Holice byly poměrně důležitým shromaždištěm vlaků s válečným materiálem Wehrmachtu. I z toho důvodu se místní vlastenci spolu s partyzány z okolí snažili v posledních dnech války zamezit, aby tento materiál putoval do válčící Prahy.
Protože vlaky bránili celkem ostřílení příslušníci německých vojsk, mezi místními bylo značné množství padlých a raněných, což navíc dokonali příslušníci SS, kteří dorazili k potlačení odporu a při následných raziích mezi místními bylo značné množství obětí.
Razii vyvrcholili 6.5.1945, Němci se Holic začali stahovat až 7. a 8. 5. Již brzy po skončení války vznikla myšlenka uctění obětí války. 17.11.1946 byl položen základní kámen pomníku, na který byla vypsána i veřejná sbírka. Hlavní část pomníku tvoří socha padajícího bojovníka se zástavou, dílo Josefa Malejovského, místního rodáka (1914–2003).
V prostoru před pomníkem je hromadný hrob obětí, nad nimi je symbolická otevřená kniha, kterou navrhl místní architekt Karel Dudych. Pod uvozujícím nápisem „Zde leží oděni v slávu, kterou čas nepřemůže“ následuje výčet obětí bojů z května 1945. Valná část z uvedených jmen byla mj. posmrtně vyznamenána Československým válečným křížem.
Protože jde o pomník mimořádné události, najdeme jej i v seznamu kulturních památek od roku 1958.