Holice – Židovský hřbitov
Hřbitov vyznavačů hebrejského ritu v Holicích je poměrně zánovní, takže seskupení přes sebe navršených náhrobků se tady nedočkáme. Zdejší židovská obec zakoupila pozemek v roce 1912 poblíž katolického (dnes městského) hřbitova.
Jako vhodné místo k pohřbívání se jevila západní část pozemku, na východní straně byla původně vybudována brána s márnicí. Do dnešních dob se dochovalo cca 25 náhrobků z let 1915–51. Kromě místních židů (a z okolí) se tu pochovalo poměrně dost uprchlíků z Haliče, kteří sem přibyli v období 1. světové války.
Hřbitov byl samozřejmě poničen v období 2. světové války a slavné to nebylo ani v dalších letech. K určitým změnám došlo až na přelomu 70. a 80. let minulého století, hlavně ale až po listopadu 89. V roce 2012 zde přibyl pomník obětí Holocaustu. Jsou zde uvedena jména místních ale i z okolních obcí (Bělečko, Býšť a Vysoké Chvojno). Pomník ve tvaru dvou stél společně věnovali Hana Sternlicht Neumannová z Izraele a sourozenci Doris, Martin a Tomáš Roubíčkovi z Argentiny. Na kamenných deskách najdeme 76 obětí, kteří zahynuli v Terezíně, Osvětimi, Treblince, Sobiboru, Izbici nebo v ghetech Lodže.
Slavnost odhalení proběhla 9. září zmíněného roku. Mezi řečníky byla mj. Hana Sterlincht Neumannová a Eva Pytelová, rozená Beerová. Druhá jmenovaná je jednou z posledních (prozatím) z pohřbených na holickém hřbitově‚ hrob společně s manželem, zemřela roku 2017. Kromě hřbitova se dá narazit v Holicích i na jiné upomínky na židovské obyvatele (např. kameny zmizelých u křižovatky Holubovy a Nádražní ulice).