Horažďovice – kostel sv. Petra a Pavla
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Původně raně gotická bazilika sv. Petra a Pavla patří mezi nejvýznamnější památky Horažďovic. Toto téměř šestitisícové západočeské město, jehož historické jádro bylo prohlášeno za MPZ, je třetím největším městem klatovského okresu. Na město povýšil Horažďovice Roku 1292 král Václav II. a mezi jeho majitele patřili i významné rody, jako např. páni z Hradce, Švihovští, Šternberkové nebo Kinští.
Raně gotický kostel svatých Petra a Pavla byl postaven ve II. polovině 13. století, pravděpodobně v letech 1260 - 1273. Jeho stavbu následně dokončili johanité v první čtvrtině 14. století. V tomto případě se jednalo o částečnou přestavbu v roce 1316. K dalším úpravám dochází v 15. století, kdy je v roce 1454 ke kostelu přistavěna hranolová věž. Její současná podoba je však výsledkem další přestavby a úprav v letech 1741 a 1836.
Kostel sv. Petra a Pavla je trojlodní stavbou s protáhlým, pětiboce uzavřeným, kněžištěm a vloženými emporami. Sakristie s klenotnicí je umístěna v patře při jižní stěně, kaple pak v patře věže. V interiéru chrámu se nachází – mimo jiné - cenná nástěnná malba, zobrazující sv. Benedikta a klečící světici, a vzácná gotická křtitelnice v podobě kalichu. Chrámový mobiliář je již barokní a pochází většinou z I. poloviny 18. století. Barokní je i hlavní oltář s obrazem sv. Petra a Pavla, ten však pochází až z roku 1775. Oltář je doplněn dřevěnou pozdně gotickou sochou Madony z přelomu 15. a 16. století.
K částečné regotizaci kostela došlo v roce 1910. V jeho věži jsou umístěny čtyři zvony. Dva pocházejí z roku 1993 (sv. Václav a sv. Vojtěch), jeden z roku 1997 (sv. Gorazd) a nejnovější zvon byl instalován v roce 2000 (sv. Petr a Pavel).
Kostel se nachází v jihozápadním rohu hlavního, tedy Mírového, náměstí a přístupný je při pravidelných bohoslužbách.