Loading...
Horní Moštěnice jsou velikou obcí ležící jižně od Přerova a jíž obývá 1700 obyvatel. První zmínka o ní se v análech objevila roku 1131 a tehdy patřila přerovskému arcidiakonátu. Gotický kostel zde stával již ve středověku, ale neví se přesně kdy vznikl – snad tomu bylo před koncem 13.století. Roku 1551 byla Moštěnice povýšena na městečko s vlastním znakem a pečetí.
Ve třicetileté válce kostel zpustošili moji zlí soukmenovci (Valaši) a dílo zkázy pak dokončili Uhři jeho vypálením. V kronikách se nachází popis kostela před jeho zničením: tehdy měl tři oltáře a okolo chrámu se rozprostíral hřbitov.
Současná barokní „novostavba“ patří k nejpamátnějším objektů obce a vznikla roku 1742 přestavbou poničeného starého kostela. V té době byla postavena i nová fara. Ze starého svatostánku se zachovalo obvodové zdivo chrámové lodi (měla plochý strop) a k ní byla přistavěna sakristie, oratoř a kněžiště. A také dvě kaple a západní vstupní průčelí s vysokou hranolovou věží, opatřenou na všech světových stranách hodinami. Tento nový jednolodní chrám se dvěma oltáři je směrem k východu - k centru obce, půlkruhově uzavřen.
Upomínkou na někdejší hřbitov je pozdně barokní kamenný kříž vypínající se u farské brány. Poslední stavební úpravy na kostele do současné podoby proběhly v polovině 19.století.
Při celkové rekonstrukci chrámu (mezi lety 2008 – 10) zde současně proběhl archeologický výzkum. Při něm byla pod podlahou nalezena hrobka Jana Barského z Báště, datovaná rokem 1562. Krom toho bylo zjištěno, že celý prostor lodi (a částečně i presbytář) bylo jedno velké pohřebiště. Další krypta byla objevena v jižní kapli a ta největší pod presbytářem. Pod podlahou chrámové lodi byly objeveny i dětské hroby.
Průzkum ukázal, že Horní Moštěnice byla osídlena minimálně již ve 13.století. A to díky nálezům keramických střepů a stříbrné mince – parvuse Václava II, kterýžto peníz měl hodnotu jedné dvanáctiny pražského groše.