Loading...
Pozdně barokní poutní kostel či kaple Panny Marie Bolestné byl původně sakrální stavbou hřbitovní. Nachází se spíše nad Horní Planou než přímo ve městě a určitě stojí za vidění. Kostelík byl postaven v letech 1777 až 1779 a nachází se na kopci, který je znám jako Mons Vitkonis nebo (Při studánce) Dobrá Voda.
Jeho předchůdcem byla od roku 1667 dřevěná kaple se soškou Bolestné Panny Marie datované rokem 1668. Tato kaple byla později stržena a v roce 1707 nahrazena větší, ale stále dřevěnou stavbou. Také tato kaple po pár letech přestala kapacitně dostačovat a musela být nahrazena současnou stavbou, která údajně pojme až 400 osob. Stále však byl tento objekt označován jako kaple. Jako stavitel bývá uváděn českokrumlovský prelát Gfellner, svobodný pán ze Sachsengrünu. Sochařské a řezbářské práce vedl Leopold Hueber z Českých Budějovic.
Dnes je Panna Marie Bolestná v Horní Plané většinou označována jako skvěle dochovaný příklad pozdně barokního poutního kostelíka, jehož stěny jsou členěny pilastry. Jeho význam je navíc nejen historický a náboženský, ale i urbanistický. Jako takový byl mezi naše chráněné kulturní památky zapsán hned v květnu roku 1958. Od roku 1993 jsou památkově chráněny také původní kostelní varhany, které byly na konci 19. století upraveny rakouským varhanářem Josefem Breinbauerem z Ottensheimu.
V letech 1787 až 1801 se okolo kostela rozkládal hřbitov a v období let 1993 až 1997 byl kostel renovován. Jeho interiér je většinou, bohužel, zcela nepřístupný. V těsné blízkostí hřbitovní zdí obklopeného kostelíka se nachází studna zázračné vody, která prý hojí všechna zranění a prochází tudy modrá TZ.