Loading...
Kostel sv. Markéty je nejen nejzajímavější památkou Horní Plané, ale také dominantou tohoto šumavského městečka. V jádru se jedná o raně gotický dvoulodní kostel z II. poloviny 13. století. Ani pozdější pseudogotické a barokní úpravy nezničily jeho charakteristickou podobu. Zachovány zůstaly také cenné, ranně renesanční – na kůru umístěné - nástěnné malby z doby kolem roku 1530, křížové klenby i zajímavá kostelní věž, která pravděpodobně měla v minulosti také obrannou funkci.
Kostel sv. Markéty se nachází na horním – tedy severním - konci zdejšího obdélníkového Náměstí. Jeho stavbu ještě zasáhl i pozdně románský styl, ale současnou podobu kostela již ovlivňuje nejen částečná přestavba z 16. století, ale také barokní úpravy z konce 17. a počátku 18. století. Ze stejného období pochází také cenný barokní mobiliář v interiéru kostela, který byl v polovině 18. století rovněž rozšiřován. Zmíněné renesanční figurální malby zřejmě vznikaly postupně mezi lety 1520 až 1580.
Kostel sv. Markéty v Horní Plané bývá přístupný pouze v době bohoslužeb nebo při zvláštních akcích typu Noc kostelů, ale přes den se do něj většinou dá pohodlně nahlédnout díky vnitřní mříži.
Na závěr ještě pár rozšiřujících informací pro fajnšmekry a nadšené obdivovatele tohoto typu památek.
Kostel sv. Markéty je dvoulodní stavba s odsazeným - polygonálně zakončeným – presbytářem. K jeho západnímu průčelí je přisazena hranolová věž. Mezi naše chráněné kulturní památky byl tento kostel zařazen hned v květnu roku 1958. Neobvyklý je fakt, že zatímco chrámové dvoulodí je sklenuto křížovou klenbou, tak presbytář má klenbu valenou. Vzhledem k výše uvedenému je lehce nepochopitelná informace některých zdrojů o tom, že je tento kostel poprvé písemně zmiňován až v roce 1384.
Kostelní věž byla v II. polovině 15. století zvýšena. Podle některých zdrojů vznikly nástěnné malby až po přestavbě kostela z II. poloviny 16. století a znázorňují mj. Pannu Marii, sv. Katěřinu a sv. Vavřince. Podle stejných zdrojů byl kostel poprvé rozšířen v letech 1694 až 1696. V letech 1708 až 1710 pak byla rozšířena východní část dvoulodí a přestavěn presbytář. Poslední úpravou bylo rozšíření kruchty v roce 1774.
Většina mobiliáře sice pochází z přelomu 17. a 18. století, ale např. rokoková kazatelna je dílem z roku 1763, kamenná křtitelnice vznikla teprve roku 1805 a unikátní varhany krnovské firmy Klosse pocházejí dokonce až z roku 1865 (v roce 1902 pak byly renovovány).
V těsné blízkosti kostela se nachází dvojice kamenných křížů a pozoruhodný pranýř.