Loading...

Hostinec „U chmelového věnce“ v Roudnici nad Labem

Turistické cíle Dům, budova

Tento objekt, jenž získal své pojmenování podle původního domovního znamení (některé zdroje však hovoří o tom, že vzniklo až od toho, že se nacházel nedaleko pokusné chmelnice zdejší hospodářské školy), leží na východní straně silnice z Roudnice nad Labem k Praze a byl vybudován jako zájezdní hostinec, který nosil staré čp. 10, což můžeme zjistit nahlédnutím do indikační skici stabilního katastru z roku 1840 od adjunkta 1. třídy Carla Koralka a geometra 2. třídy Josefa Schwarze (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=skicic&idrastru=RAK283018400). Toto číslo popisné ztratil až při přečíslování v roce 1921, kdy mu bylo uděleno současné čp. 757, i když původně dělené na čp. 757a a 757b.

Kdy byl dům vybudován, tak to se přesně neví. Co autor, to jiný názor. Jedni hovoří již o 16. století, další o tom následujícím a tak bychom mohli pokračovat. Není vyloučeno, že na tomto místě stával jeho předchůdce již ve středověku. Jisté je, že tato budova tu stála jako zděná již v 18. století, kdy byla vedena jako výsadní. Jisté je to, že byla zaznamenána v mapě I. vojenského mapování z let 17641768 a v jeho rektifikaci z let 17801783 (viz http://oldmaps.geolab.cz/map_viewer.pl?lang=cs&map_root=1vm&map_region=ce&map_list=c056). Ze stejné doby nalezneme zmínky o čp. 10 rovněž ve zdejších matrikách, v těch ranějších nikoliv, protože v nich nebylo uváděno číslo popisné (tehdy ještě neexistovalo) a dokonce ani povolání nebo stav zaznamenaných osob. Poslední výraznou přestavbou prošla počátkem 19. století, pokud nepočítáme její rekonstrukci v roce 1995 a další drobné úpravy v pozdějších letech.

Od té doby se jedná o barokní patrovou zděnou stavbu s valbovou střechou, jež má na severním boku členěný štít s volutovými křídly a s horním reliéfem se slunečními paprsky a božím okem a na východě je situována otevřená klenutá předsíň a vedle ní brána se segmentovou římsou. Uvnitř se nachází velká čtvercová místnost, která je zaklenutá na střední pilíř plackou s klenebními pasy.

Původně byl tento hostinec zván jako "U chmelového věnce", čehož důkazem může být zmínka v "Národních listech" z 2. února 1862: "V Hracholuskách v předměstí Roudnickém bude se dne 9. února v hostinci "u chmelového věnce" beseda odbývati, jejíž čistý výnos věnován jest k zařízení knihovny a k zakoupení učebních prostředků pro školu Roudnickou." V dobových záznamech se však objevuje též pojmenování "U chmelového keře". Jinak býval známý podle svých vlastníků jako "U Míčků" (v roce 1790 byl ještě v držení rodiny Hedbabných či Herbabných), protože roku 1815 byl majetkem Jana Josefa Mička (psán i německy jako Mitschek), v roce 1843 patřil Anně Mičkové (roku 1840 byl však uveden jako jeho majitel Josef Herbabný, alespoň tak hovoří stabilní katastr), v roce 1858 byl majetkem Ignáce Mička, roku 1872 náležel Hynku Mičkovi, mj. členu širšího výboru Krajinské hospodářsko-průmyslové výstavy, jež se v témže roce uskutečnila v Roudnici nad Labem, a roku 1888 byla jeho majitelkou Marie Mičková. Počátkem 19. století se v něm nacházelo rovněž řeznictví a obchodovalo se tu i s chmelem (28. září 1859 zde zemřel obchodník s chmelem Jan Wurzinger). Během toho času bývala tato zájezdní hospoda mnohokrát v rukou různých pachtýřů, např. v roce 1849 jím byl Antonín Holý.

Jeho vlastník byl mezi místními tak oblícený a vážený, že byl dokonce volen starostou zdejší obce. To se projevovalo i tím, že se v jeho podniku scházely nejen místní, ale rovněž roudnické spolky, konaly různé taneční zábavy, hrálo divadlo a po zřízení místní hospodářské školy přibyly ještě pěvecké, deklamatorní a taneční besedy, které pořádali právě jeí žáci. Zpočátku se tu konaly rovněž jiné akce školy. Kvůli svému nevhodnému umístění v malých prozatímních místnostech se v hostinci např. 11. dubna 1865 uskutečnila první veřejná pololetní zkouška žáků hospodářské školy a 9. října téhož roku první celoroční zkouška, kterou byl rovněž ukončen první školní rok. 6. května 1864 se v hostinci sešli místní rolníci, aby se poradili o stavbě společné rolnické továrny na cukr, jejíž prozatímní výbor vedl Václav Kratochvíl. Nejvýznamnějšími obyvateli domu bývali učitelé v roce 1864 založené hospodářské školy. 13. dubna 1894 tu zemřel i správce zimní hospodářské školy Augustýn Lánský. Zdejší stolní společnost si říkala "Společnosť od Chmelového keře v Hracholuskách" (po roce 1895 známá jako Společnost v hostinci Františka Materny u "chmelového věnce", přičemž uvedený hostinský, obchodník a mistr řeznický zemřel v prosinci 1923 ve věku 60 let) a byla známá svou štědrostí, zejména v oblasti školství a podpory chudiny.

K hostinci se vztahuje rovněž jedna zajímavost, že zde byla nalezena jedna ze vzácných rytin Václava Hollara, ale dejme slovo 4. číslu "Urbánkova Věstníku bibliografického. Měsíčníku pro rozhled v literatuře, hudbě a umění" z roku 1882, v němž se píše o této události toto: "Hollarova rytina nalezena v Hracholuskách. Laskavostí a štědrostí Hynka Míčka z Hracholusk dostalo se Podřipskému museu vzácného příspěvku, jenž toliko šťastnou náhodou ušel zničení. Jednoho dne při párání povlaku na vysokém křesle v domě Míčkově vytažen z podpěradla mimo jiné předměty také papír potištěný, kterým patrně zalepena byla nějaká zadní čásť křesla. Hynek Míček všiml sobě, že to jest nějaký starý obrázek, a nalezl v pravém dolením rohu rok 1640. Uschoval jej a při nejbližší příležitosti pozeptal se Roudnického sběratele starožitností, zdali také staré rytiny sbírá, že by mu mohl přispěti obrázkem asi z roku 1640. Sběratel ovšem radostně přisvědčil. Druhého dne přišel Míček opět a přinesl dobře zachovalou rytinu slavného Čecha, Václava Hollara, představující Tomáše Wentwortha, earla Straffordského, který jakožto králi Karlovi I. věrný místokrál irský za občanské války parlamentu anglického proti královské straně byl roku 1641 parlamentem obžalován, odsouzen a popraven."

Později se hostinec navrátil do rukou zdejšího panstva, které ho původně postavilo a po nějaké době provozování ve vlastní režii i pronajímání ho odprodalo do soukromého vlastnictví. V roce 1921 byl majitelem domu Ferdinand Zdenko z Lobkovic a roku 1931 Max z Lobkovic. Tehdy zde v 15 bytech žilo 94 lidí, z nichž možno jmenovat: mistra obuvnického Karla Mareše, polního a lesního hlídače Jana Růžičku, kočího Josefa France, majitele krejčovského salonu Jana Ernygra, mistra kolářského Františka Horčice, listonoše Františka Rillicha, industriální učitelku Marii Duchkovou a hostinského Františka Duchka, jenž měl v nájmu tamní hostinec a zemřel 20. března 1921 ve věku 71 let. Po něm byl místním hostinským František Klár.

Po osvobození se hostinec dostal do rukou státu, aby byl následně zařazen do majetku MNV Roudnice nad Labem a později byl spravován Okresním podnikem bytového hospodářství Litoměřice. Na jeho využívání se nic nezměnilo, protože v jeho přízemí se nadále nacházela pivnice a zbytek budovy sloužil činžovnímu bydlení. 1. září 1964 byl hostinec navíc zapsán do státního seznamu kulturních památek. V 70. letech 20. století byl znám také svými blešími trhy. Tehdy rovněž došlo k proražení 2 nových obdélníkových oken v severní zdi. V následujícím desetiletí byla uchystána její další úprava, o čemž svědčí stavebně historický průzkum z roku 1985. V roce 1990 byla částečně dokončena modernizace tohoto domu a následně Okresní bytový podnik v Litoměřicích zažádal o zrušení prohlášení domu za kulturní památku, avšak 10. dubna 1991 byla tato žádost ministerstvem kultury zamítnuta. V současné době dům náleží Heleně Charvátové, bývalé akcionářce předchozího vlastníka - firmy LAND TRADE a. s. Více o budově lze nalézt zde: https://pamatkovykatalog.cz/hostinec-zvany-u-chmeloveho-vence-2141010.
Poslední aktualizace: 14.12.2023
Hostinec „U chmelového věnce“ v Roudnici nad Labem na mapě
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Hostinec „U chmelového věnce“ v Roudnici nad Labem

Kaplička Nejsvětější Trojice v Roudnici nad Labem
Kaplička Nejsvětější Trojice v Roudnici nad Labem
Kaple
Tato drobná čtvercová kaplička empírového vzhledu se sedlovou střechou,…
0.2km
více »
Hracholusky (Roudnice nad Labem)
Hracholusky (Roudnice nad Labem)
Osada
Toto bývalé roudnické předměstí, nacházející se dříve před městskou…
0.3km
více »
Evangelický chrám Betlémský v Roudnici nad Labem
Evangelický chrám Betlémský v Roudnici nad Labem
Kostel
Samo město se k velkému reformačnímu hnutí připojilo již v dubnu 1421, kdy arcibiskup Konrád z Vechty poprvé vyhlásil právoplatnost …
0.3km
více »
Kaple sv. Viléma Akvitánského v Roudnici nad Labem
Kaple sv. Viléma Akvitánského v Roudnici nad Labem
Kaple
Tato kaple byla postavena roku 1726 za Špitálskou bránou při cestě do Hracholusk kněžnou Annou Marií Vilemínou, rozenou z Althanu, k…
0.4km
více »
Kopec Slavín (Šibeňák)
Kopec Slavín (Šibeňák)
Kopec
Kdo zná alespoň trochu okolí Roudnice nad Labem, tak mu jistě něco říká…
0.5km
více »
Dům čp. 894 ve třídě T. G. Masaryka v Roudnici nad Labem
Dům čp. 894 ve třídě T. G. Masaryka v Roudnici nad Labem
Dům, budova
Josef Hrouda byl významným roudnickým podnikatelem, neboť nevlastnil pouze stavební firmu, nýbrž i cementárnu a parní pilu v Poříčan…
0.5km
více »
Kaple sv. Josefa v Roudnici nad Labem
Kaple sv. Josefa v Roudnici nad Labem
Kaple
Tato kaple, jež je zasvěcena patronovi umírajících a dobré smrti, byla…
0.7km
více »
Roudnice nad Labem a funkcionalistická Kratochvílova rozhledna
Roudnice nad Labem a funkcionalistická Kratochvílova rozhledna
Rozhledna
Rozhledna nechali postavit v roce 1935 u příležitosti 60. výročí založení „Roudnické záložny podřipské“. Jméno dostala podle…
0.8km
více »
Roudnice nad Labem - Kratochvílova rozhledna
Roudnice nad Labem - Kratochvílova rozhledna
Rozhledna
Tato rozhledna se nachází poblíž centra Roudnice nad Labem na návrší v…
0.8km
více »
Roudnice nad Labem a židovské hřbitovy
Roudnice nad Labem a židovské hřbitovy
Hřbitov
Ve městě Roudnice nad Labem se nacházejí dva židovské hřbitovy, starší a…
0.8km
více »
Starý židovský hřbitov
Starý židovský hřbitov
Hřbitov
Starý židovský hřbitov v Roudnici nad Labem byl založen…
0.8km
více »
Roudnice nad Labem
Roudnice nad Labem
Město
Roudnice nad Labem leží ve Středních Čechách, severním směrem od Prahy.…
0.9km
více »
Roudnice nad Labem – Rudný pramen
Roudnice nad Labem – Rudný pramen
Minerální pramen
Historie města Roudnice nad Labem je velmi bohatá a doloženy jsou doloženy…
0.9km
více »
Roudnice nad Labem – Augustiniánský klášter s chrámem Narození Panny Marie
Roudnice nad Labem – Augustiniánský klášter s chrámem Narození Panny Marie
Klášter
Historie města Roudnice nad Labem je velmi bohatá a doloženy jsou doloženy prehistorické stopy osídlení tohoto místa u brodu přes…
0.9km
více »
Věž Hláska
Věž Hláska
Rozhledna
Věž Hláska je jediným dochovaným pozůstatkem opevnění nejstarší části…
0.9km
více »
Hláska
Hláska
Rozhledna
Z původního opevnění, založeného biskupem Arnoštem z Pardubic, staré…
0.9km
více »
Kostel Narození Panny Marie - Roudnice nad Labem
Kostel Narození Panny Marie - Roudnice nad Labem
Kostel
Dříve na tomto místě stával románský kostelík, který v roce 1333 nechal…
0.9km
více »
Kostel Narození Panny Marie s augustiniánským klášterem v Roudnici nad Labem
Kostel Narození Panny Marie s augustiniánským klášterem v Roudnici nad Labem
Kostel
Klášter založil pro řeholní kanovníky sv. Augustina biskup Jan IV. z Dražic, přičemž do něj měli být přijímáni pouze rodilí Čechové …
0.9km
více »
Jedeme do severních Čech – 23. den – rozhledna Hořidla, rozhledna Na Horách, Židovice - minipivovar Pánů z Růže, Roudnice nad Labem – procházka městem a Kratochvílova rozhledna
Jedeme do severních Čech – 23. den – rozhledna Hořidla, rozhledna Na Horách, Židovice - minipivovar Pánů z Růže, Roudnice nad Labem – procházka městem a Kratochvílova rozhledna
Cestopisy
Úterý 4. 8. 2020 I když se to večer protrháv…
0.9km
více »
Památky na povodně v Roudnici nad Labem.
Památky na povodně v Roudnici nad Labem.
Drobné památky
Opakující se povodně řeky Labe připomínají vodočty, na kterých jsou ryskami označeny výšky kam, až sahala voda při povodních v daných letech. Setkáme se s nimi po celém toku…
0.9km
více »
zavřít reklamu