Hrad Bischofstein a zámeček Skály
Turistické cíle • Památky a muzea • Zřícenina
Hrad Bischofstein a pod ním se nacházející zámeček Skály jsme navštívili během dovolené v Adršpachu roku 2007. Auto jsme nechali na silnici u zámečku a vydali se rovnou k půl kilometru vzdálenému hradu, který byl vystavěn v jedné části skalního města a skalní útvary se také staly součástí jeho opevnění.
Vydrápali jsme se do krátkého, ale prudkého kopce a skalním oknem jsme vešli do útrob hradu, o němž je první zmínka z roku 1393. Našli jsme zde však romantickou zříceninu, nikoli pevný hrad. Není divu, když hrad zanikl již roku 1447 a i když později znovu obnoven, nebyl opravován a roku 1567 je uváděn jako pustý. Z historie jsme se dále dozvěděli že roku 1466 byl v držení Hanuše z Varnsdorfu, roku 1488 v držení Zbyňka Buchovce z Buchova, následně hrad Skály Jan Špetle z Janovic připojil k Náchodu. Zaujalo nás, že roku 1513 byl neúspěšně obléhán knížetem Lehnickým. Pravděpodobně v konečné fázi historie nebyl již hrad dále udržován a roku 1567 je uváděn jako pustý.
Přišli jsme ke schodišti, které vedlo na vyhlídku a kde dříve stával hrad s palácem, jehož jádrem byla mohutná skalní věž. Prohlédli jsme si zbytky valené klenutého sklepa a zbytky studny. Pak jsme vystoupali na vyhlídkovou skálu a kochali se krásným výhledem na okolní okouzlující přírodu. Když jsme se vrátili z vyhlídky, prolezli jsme ještě další zbytky hradu a objevili místnosti tesané do skal a stopy po trámových konstrukcích.
Při zpáteční cestě děti chválí lozili po horolezeckých žebřících skalního města. Potom jsme se všichni prošli kolem rybníka a pak jsme dorazili k zámečku Skály, kde dříve stávala stará tvrz, která byla přestavěna roku 1666 pro královehradeckého biskupa Karla Sobka z Bílinberka v letní sídlo. Zámeček byl přestavěn na hotel a restauraci, a tak jsme si zde dali kávu a zmrzlinu a jeli do Teplic nad Metují.
Hrad Skály je volně přístupný po červené turistické značce ze stejnojmenné obce (5 km jihozápadně od Teplic nad Metují). Z obce je hrad vzdálen 0,5 km chůze nenáročným terénem.
http://www.adrspach.cz/kultura-pamatky/hrad-skaly.html
Fotogalerie
Zřícenina hradu Skály, zvaného také Bischofstein, stojí v jihozápadní části pískovcové plošiny nad osadou Skály nedaleko Teplic nad Metují. Poprvé je hrad zmiňován v r. 1393, jako pustý je uváděn až r. 1567. Na nejvyšším místě stál hrad s palácem, jehož jádrem byla mohutná skalní věž. Při patě skály je klenutý sklep a zbytky studny, na hradišti pak místnosti vytesané do skal a stopy po trámových konstrukcích. Z vrcholu jsou úžasné panoramatické rozhledy na Broumovsko, Poličsko, Ostaš, polské Stolové hory.... Zřícenina je volně přístupná, vede k ní odbočka červené turistické značky od osady Skály.
Ke zřícenině hradu Skály a na výhledy z vrcholové plošiny se můžeme virtuálně podívat zde http://www.virtualtravel.cz/skaly.html
Zřícenina hradu Skály, zvaného také Bišofštejn nebo Katzenštejn, stojí v jihozápadní části pískovcové plošiny nad osadou Skály na Náchodsku v Královéhradeckém kraji. Na nejvyšším místě stál hrad s palácem, jehož jádrem byla mohutná skalní věž. Na vrchol za překrásným výhledem vede schodiště. Při patě skály je valeně klenutý sklep a zbytky Studny, na hradišti pak místnosti tesané do skal a stopy po trámových konstrukcích. Hradní zříceniny jsou volně přístupné.
Zřícenina Hradu Skály, zvaného také Bischofstein nebo Katzenštejn. Založen koncem 14. století Matějem Salavou z Lípy, který se později stal husitským vojevůdcem a spojencem orebitů. Jeho syn od tud podnikal nájezdy do Slezska a Lužice, proto byl hrad Slezany vykoupen a roku 1447 s dalšími hrady zbořen. Jako jediný však později opět obnoven. Za knížete Bartoloměje Minstrberského, vnuka Jiřího z Poděbrad, se Slezané roku 1513 pokusili hrad dobýt. Brzy poté však přestal být obýván. Po bitvě na Bílé hoře se ve zpustlém hradním areálu tajně scházeli evangelíci v čele s českobratrským biskupem Matoušem Ulickým. Hrad stojí v jihozápadní části pískovcové plošiny nad osadou Skály. Pískovcové bloky posloužoly k vybudování obranných bašt, místnosti tesané přímo do skal, zůstaly zde stopy po trámových konstrukcích. Mohutná skalní věž s překrásným výhledem po kraji. Hrad je volně přístupný.
Skály (též nazývaný Bišofštejn) byl skalní hrad 4 km od Teplic nad Metují v oblasti pískovcových teplicko-adršpackých skal.Pro veřejnost je oblast známa pod názvem Addšpach.Hrad Skály založil koncem 14. století husitský vojevůdce Matěj Salava z Lípy. Po něm jej zdědil syn Matěj, který i po skončení husitských válek pokračoval s výpady do Slezska. V odvetě mu slezské vojsko roku 1447 hrad pobořilo. Časem byl opraven a vystřídalo se v něm několik majitelů, z nichž nejznámější byl vnuk krále Jiřího z Poděbrad kníže Bartoloměj Minstrberský. Z roku 1513 jsou zprávy o pokusu Slezanů hrad opět dobýt, ale obránci byli tentokrát úspěšnější. V roce 1544 se stal novým vlastníkem hradu i okolního panství Bernard Žehusický z Nestajova. Bydlel však v jiném svém sídle (Stárkov) a opuštěný hrad zpustnul.Na vrcholovou skálu vedou schody. K nim se dostaneme po červené turistické značce z osady Skály. Na skále jsou patrné malé zbytky zdiva a klenuté sklepní místnosti. Z vrcholu skály je pěkný výhled na Javoří hory, Kamenné hory v Polsku, Broumovské stěny i Orlické hory.