Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Zřícenina
Zřícenina rozsáhlého hradu Blansek se nachází ve velmi atraktivní turistické oblasti Moravském krasu. Málokdo o něm však ví, což je dosti zarážející, zvláště, když z jednoho místa hradu vidíte lanovku k propasti Macocha. Hrad se tedy nachází nad nad Pustým žlebem, asi 1 kilometr od vchodu do Punkevních jeskyní. Nevýhodou místa je omezený výhled, kvůli lesnímu porostu. Výstup ze dna Pustého žlebu je prudký a nesnadný kvůli popadaným stromům.
Hrad nechal asi postavit olomoucký biskup Bruno ze Šaumburku ve 13.století a měl za úkol střežit rozrůstající se území olomouckého biskupství v oblasti.
Za purkrabího Mikuláše ve 14. století došlo k rozšíření hradu o předhradí, které bylo dokončeno roku 1349. V této době probíhala uvnitř církve krize a proto v roce 1396 byl hrad udělen v léno Erhardovi z Kunštátu. Roku 1400 již držel hrad jeho příbuzný Aleš z Kunštátu.
V následujících letech se majitelé rychle střídali. Na hradě pobýval Vilém Zajíc z Valdeka v letech 1416 - 1420, pak do roku 1437 bratři Jan a Ondřej ze Studnic. Za nich také pravděpodobně došlo ke střetům s husity, pro něž byl tehdejší olomoucký biskup Jan Železný arcinepřítelem.
Podle tradice měl být hrad Blansek za husitských válek zničen. Zřejmě se tak ale nestalo, protože ještě v roce 1437 se jej pokoušel získat Vok z Holštejna a v roce 1440 se dokonce na Blanseku uskutečnilo setkání biskupa Pavla z Miličína s jeho leníky Janem z Drahotuš, Zdeňkem z Uhřic, Hanuškem, Václavem z Vlkova a Vavřincem z Rudky.
Pokud tedy k dobývání Blanseka husity skutečně došlo, bylo toto zřejmě neúspěšné. Přesto však hrad husitské války dlouho nepřečkal. Podle archeologů byl bezprostřední příčinou jeho zániku požár. Odlehlý, nepřístupný a zničený hrad byl nahrazen manským dvorcem s tvrzí na Novém Blansku a roku 1461 se již uvádí jako pustý.
Rozsáhlý hrad Blansek stával na konci skalnatého ostrohu nad Pustým žlebem a strmé stráně mu poskytovaly výtečnou ochranu na třech stranách. Přístupný byl pouze od západu, kde byl hřeben přerušen prvním příkopem. Za ním se rozprostíralo protáhlé předhradí.
Brána do předhradí byla střežena hranatou věží. Za předhradím jsou dva široké příkopy (široké 8 a 13 m), přes něž vedly dva mosty opírající se tři metry silnou skalnatou bariéru. Za druhým mostem, jehož konečná část byla padací, stávala věžovitá brána, kterou se vstupovalo do parkánu obepínajícího oválné hradní jádro.
Areál jádra byl chránila přes 2,5 m silná zeď, vysoká více jak 9 m. Vstupovalo se do něj věžovitou obytnou budovou na severu. Samotné jádro mohlo být rozděleno příčnou hradbou. Nacházely se v něm dvě budovy, menší stavení hospodářského charakteru (možná konírny) a patrový trojprostorový palác, který byl nejvýznamnějším hradním objektem. Z patra paláce vedla chodbička na hradební Ochoz.
Areál hradu je volně přístupný. Vzhledem k jeho rozsáhlým proporcím se nenechte odradit první cedulkou hrad Blansek a běžte ještě dál, dokud nenajdete nejvýraznější zbytky hradu - viz moje foto.