Hrad Likava u Ružomberoku
Turistické cíle • Památky a muzea • Hrad
Hrad Likava (Likavský hrad) se nachází asi 5 kilometrů od Ružomberoku a byl původně zeměpanským sídlem, které bylo založeny někdy mezi léty 1335 - 1341 zvolenským županem Magistrem Dončem. Kamenná pevnost měla chránit významný brod přes řeku Váh na důležité obchodní cestě vedoucí z Liptova na Oravu a dále do Polska a Pobaltí.
V letech 1397-99 král Zikmund Lucemburský táhl na Moravu proti markraběti Prokopovi a Ladislavovi Opolskému a hrad byl proto náležitě opevněn. Hrad byl královským majetkem a ke konci 14. století byl dáván do držení správcům Liptova.
V letech 1431 – 1434 obsadil hrad husité, kteří z něj vytvořili svou důležitou pevnost, ale již v roce 1434 jej vlastní rod Hunyadiů. V této době byla vybudována severní čtvercová věž sloužící jako nová brána. Hrad byl v té době skromným sídlem, sloužící jako strážní sídlo. Jediným náznakem přepychu byly skleněné okna vyrobené ve sklárnách v Lubochnianské dolině.
Původní horní hrad byl v polovině 15. století přestavěn a na severozápadní části skalnaté plošiny byl přistavěn čtyřposchoďový palác. V roce 1474 byl zbourán Liptovský hrad, původní středisko župy a župní správa byla přenesena právě na Likavu, která se tak stala střediskem rozsáhlých královských majetků v západní části Liptova. Od roku 1478 patřila Likava Janu Korvínovi, nemanželskému synovi krále Matyáše.
Na přelomu 15. a 16. století držel hrad rod Zápolských, následně rod Krušicovských, Perkryových a ve druhé polovině 16. století patřil Illesházyům. Renesanční úpravy převážně zasáhly jihozápadní část hradu, kde byly vybudovány bastiony na západní a jižní straně hradu a kruhová bašta na jižní straně pod palácem. V roce 1642 vznikl nový vchod v současné východní bráně.
Poslední důležitou stavební činností na hradě bylo vybudování opevnění na jižní a západní straně v letech 1678 až 1700.
Od roku 1651 patřila část panství rodu Thökölyů (Štěpán I. a II.), kteří z hradu udělali svou residenci, a po potlačení jejich povstání v roce 1670 připadl hrad uherské královské komoře. V té době sloužil hrad jako ubytovna vojáků a župní věznice. Hrad se stal začátkem 18. století dějištěm stavovského povstání mezi rákócziovskými a císařskými vojsky, které jej v roce 1707 dobyli a poničili.
Od té doby je Hrad Likava chátral a tento stav trvá dodnes. Od roku 1980 započaly konzervátorské práce a systematický archeologický výzkum. V současnosti jsou konzervátorské práce pro nedostatek financí zastaveny a čeká se jen na finanční příspěvek, aby mohly práce znovu začít. Z toho důvodu je také například pro návštěvníky zcela uzavřen vnitřní hrad, jehož vysoké stěny nejsou doposud zabezpečeny a opadávající kamení hrozí úrazem. Návštěvníkům je s průvodcem přístupná v návštěvní době pouze malá část hradu. V opravené věži je expozice útrpného práva, kterou si sami můžete vyzkoušet a průvodce vá, s tím velmi rád pomůže.
Hrad Likava je dostupný po červené turistické značce z Ružomberoku přes Likavku. Z obce Likavka je to již jen asi 1,5 km po pohodlné lesní cestě. Auto nechejte na konci obce před značkou zákaz vjezdu. Poté cesta prudce stoupá do lesa, zbytek je již téměř po rovině. Z cesty ke hradu se otevírá pěkný pohled na siluetu hradu. Větší část hradu je však z důvodů probíhajících rekonstrukcí uzavřena.
Otvírací hodiny / Opening Hours:
květen-říjen / May-October Po-Ne / Mo-Su 9.00-17.00
Základní vstupné / Basic Entry Price: 1 €
Zlevněné vstupné / Reduced Entry Price: 0,50 €
http://www.treking.cz/regiony/likava-hrad.htm
Fotogalerie
Likavský hrad patril medzi kráľovské strážne hrady a jeho ruina sa výrazne črtá v tmavšom lesnom pozadí Predného Choča nad obcou Likavka približne 2 kilometre severne od mesta Ružomberok. Hrad patrí do katastra obce Likavka, je prístupný zo štátnej cesty číslo 59 na úseku Ružomberok - Dolný Kubín, alebo z obce Likavka po červenej turistickej značke, ktora vedie na Predný Choč.
Hrad je postavený na bralnatom výbežku, na mieste, ktoré malo ovládať dôležitú strategickú cestu z Liptova do Poľska. Osídlenie v tomto území bolo však už v praveku, pod hradom sa našla časť kamenného sekeromlatu z eneolitu. Na hradnom vrchu odhalili i sídlisko púchovskej kultúry, s ktorým súvisí poklad železných predmetov a laténskych mincí. Ďalej na tomto mieste stálo i poveľkomoravské sídlisko z 10. - 12. storočia, na ktorom v 13. storočí postavili gotický hrad.
Tento hrad nechal postaviť liptovský župan magister rytier Donč po roku roku 1335, keď zemanov z Likavky výmenou presídlil do Trnovca a Ľubely. Roku 1341 bol hrad už sídlom vojenskej hradnej služby a hospodárskej správy kráľovských majetkov v dolnom Liptove. Významnými držiteľmi hradu boli kráľ Žigmund Luxemburský a jeho manželka Barbora, Mikuláš a Ján z Gorjan, Ján Hunyaudy, Pongrác z Mikuláša a Peter Komorovský. Ďalej to boli Ján Korvín, Štefan a Ján Zápoľskí, Ľudovít Pekry, Ján Kružič, Illesházyovci, Štefan I. a II. Thököly.
Vojnové události sa hradu dotkli najmä počas ťaženia Žigmunda Luxemburského proti moravskému markgrofovi Prokopovi a Ladislavovi Opolskému na konci 14. storočia, v časoch vnútornej vojny medzi Ferdinandom I. Habsburgským a Jánom Zápoľským a za obliehania Thökölyovskej posádky cisárkym vojskom na sklonku roku 1670. Po stálych rozbrojoch a odboji proti Habsburgovcom nakoniec nechal ustupujúci František II. Rákoczi hrad zbúrať Jeho pevné múry však i za pomoci reštaurátorských prací vzdorujú vekom dodnes. Palácový komplex hradu Likava s výškou viac ako 36 metrov nameranou na najvyšom bode v severnom paláci sa zaraďuje medzi najrozsiahlejšie hradné objekty na strednom Slovensku.
Ruina hradu pozostáva z ústredného gotického obytného paláca s kaplnkou, z budov na I. a II. nádvorí a z renesančného barokového opevnenia I. nádvoria. V roku 1963 bol Hrad Likava vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku. Pre návštevníkov sú zatiaľ sprístupnené dve nádvoria dolného hradu a zrekonštruovaná Huňadyho veža, v ktorej si môžete prezrieť expozíciu venovanú dejinám hradu.
Keže bolo pekné počasie, tak sme sa v trojici, ja, Milan od Čadce a Jarda z Ostravy vydali na akési dobývanie tohto hradu, i keď sme už vopred vedeli, že je zatvorený. Tento náš malý výlet okolo hradu sme začali v obci Likavka, po červenej turistickej značke. Z lesa je na hrad obmedzený výhľad, dá sa i odbočiť doľava a vybrať sa smerom do sedla Spuštiak a na Predný Choč. Hrad je zaujímavý i pri takejto prehliadke z okolia, i napriek tomu, ža je to už iba jeho časť, stále pôsobí mohutným dojmom. Na školské časy si tu môže človek spomenúť básňou od Sama Chalupku Likavský väzeň o Jánošíkovi, ktorý tu mal byť väznený. Táto udalosť ale nie je založená na skutočnosti, je to iba ľudová povesť. Po dokončení obhliadky hradieb sme sa po lúke medzi hradom a Likavkou, miestom kde má v budúcnosti viesť diaľnica, vrátili späť do Likavky. Na terase v reštaurácii sme si dali po pivku Urpín, Jarda a Milan bývali v Likavke, ja som pokračoval do Ružomberka. Keďže hrad už máme z okolia preskumaný, jeho ďalšiu návštevu už podnikneme, keď bude otvorený.