Loading...

Hřbitovní kaple sv. Jiří v Lázních Bohdaneč

Turistické cíle Kaple

Kaple se v těchto místech měla nacházet již od dávných dob, neboť první zmínka o ní pochází již z roku 1097, a poutě k ní se konaly dokonce až z Uher, alespoň podle farní pamětní knihy. V té době však byla ještě dřevěná a pahorek s ní obehnán hustým lesem, takže byla chráněná před různými neštěstími, zejména ve válečných letech. Tato tradice rovněž vtiskla onomu kopci s nadmořskou výškou 229,5 m n. m. pojmenování Svatý Jiří, zaznamenané např. v mapě II. vojenského mapování z let 1836-1852 (viz http://oldmaps.geolab.cz/map_viewer.pl?lang=cs&map_root=2vm&map_region=ce&map_list=O_8_VIII; v něm. verzi Georgs Berg) a lokalitě pod ním Pod svatým Jiřím. Vedle toho se však vyskytovala i verze Svatojiřský kopec či Svatojírský kopec, jíž nám naopak přináší mapa III. vojenského mapování z let 1877-1880 (viz http://oldmaps.geolab.cz/map_viewer.pl?lang=cs&map_root=3vm&map_region=25&map_list=3955_4).

Její umístění však mělo i druhou stranu mince. Když nebyla přímo na očích, tak rovněž péče o ní nebyla na takové úrovni, kdyby se nacházela třeba uprostřed města. Určitý čas zde žili poustevníci, a to v chaloupce, která se nacházela nedaleko kaple a později se z ní stala hrobárna. V roce 1739 zde bydlel Josef Svoboda a roku 1738 Daniel Křičenský. Určitou dobu byla kaple rovněž označována za filiální kostelík. V polovině 18. století byla kaple již notně sešlá, takže musela být v roce 1771 opravena. 27. července 1780 do kaple uhodilo a ta následně vyhořela, protože byla dosud dřevěná. Podle obecních účtů z roku 1783 zbylo při opravě radnice 4 000 cihel, které byly použity k vybudování okrouhlé kaple s 3 vchody, a to podle projektu stavitele Jedličky. 26. října téhož roku byla nová kaple vysvěcena farářem P. Hynkem Xaveriem Ročkem, nepochází tedy z let 1780 nebo 1790, jak se mnohokrát uvádí. Krásně je však zaznamenána v mapě I. vojenského mapování z let 1764-1768 a v jeho rektifikaci z let 1780-1783 (viz http://oldmaps.geolab.cz/map_viewer.pl?lang=cs&map_root=1vm&map_region=ce&map_list=c129). Do roku 1801 se nastřádalo při kapli 358 zlatých a 20 krejcarů fundačních peněz, z nichž se vydávalo faráři za mše 13 zlatých a 36 krejcarů. V té době činil její kapitál 1 157 zlatých a 35 krejcarů.

Od té doby se zde mnoho nedělo. 7. srpna 1849 byl na kopci sv. Jiří zazděn katastrální kámen jako triangulační bod 1. třídy. Roku 1853 došlo k opravě objektu, přičemř starý šindel a různé použitelné zbytky byly prodány. O 2 roky později vznikl plán na výstavbu komory pro mrtvoly, jež byla spočtena na 419 zlatých a 20 krejcarů. 4. května 1855 byl zakoupen obraz sv. Jiří od malíře Františka Pospíšila z Pardubic. V témže roce byla opravena rovněž hrobárna. Roku 1857 byla vybudována nová umrlčí komora. Její stavbu prováděl stavitel Kašpar Vyleťal a následně ji převzal stavitel Josef Borčický z Chrudimě. 10. března 1862 byla opravena a natřena poškozená střecha. V roce 1867 byla zahájena několikaletá jednání o zřízení řádné cesty ke kapli. Roku 1871 byla kaple opravována, ale již v roce 1872 bylo zjištěno, že střecha kaple je sešlá a potřebuje natřít. Roku 1879 došlo k jejímu zrestaurování podle návrhu Františka Schmoranze. Tyto práce provedl pardubický stavitel Brož. V rámci těchto prací, které vyšly na 2 379 zlatých a 90 krejcarů, byla dána nová kupole z břidlice, 2 postranní vchody byly zazděny a pořízen byl nový oltář, jenž nahradil původní, pocházející z pardubického minoritského kláštera. 19. října 1879 byla obnovená kaple slavnostně vysvěcena čestným kanovníkem a apoštolským protonotářem ThDr. Janem Stárkem. V roce 1883 daroval zdejší měšťan František Pirxhofer do kaple nové varhany, jež byly posvěceny 3. května téhož roku P. Josefem Podhajským z Opatovic nad Labem. Postavil je třebechovický varhanář Josef Vanický za 400 zlatých, štafírování stálo 50 zlatých. 8. září 1884 byla posvěcena křížová cesta. 2. května 1906 bylo v kapli umístěno barevné figurální okno se sv. Janem Křtitelem a sv. Annou. 1. dubna 1909 bylo pořízeno další figurální okno, tentokrát s Ježíšem Kristem a Pannou Marií. V červnu 1909 došlo k pořízení dalšího figurálního okna s obrazem sv. Jeanne de Chantal. Roku 1932 si zřídili v kapli hrobku prof. Zdeněk Elger s manželkou Hanou, roz. Hanělovou (tělo prof. Elgera bylo uloženo do zdejší hrobky 18. prosince 1940). Za to věnovali kapli 25 000 Kč, za něž byl objekt opraven. Kopule byla pokryta měděným plechem, došlo k oplechování oken, pořízeny nové žlaby, opraveny dveře a zřízena nová omítka. O 3 roky později byla provedena oprava interiéru, kdy došlo k znovuzřízení hlavního oltáře, kazatelny a křížové cesty. Zároveň bylo pořízeno nové harmonium. Kaple byla vysvěcena 15. září 1935 Msgre. Josefem Paloušem ze Starých Ždánic. 16. března 1964 byla kaple zapsána do státního seznamu kulturních památek (viz https://pamatkovykatalog.cz/kaple-hrbitovni-sv-jiri-s-arealem-16133136). V roce 1993 byl zbourán domek hrobníka. V únoru 2000 došlo k vloupání do kaple, kde zmizely 2 dřevěné pozlacené sošky a další výzdoba za 500 000 Kč. Roku 2014 byla opravena hřbitovní zeď dělící starý a nový hřbitov a tak bychom mohli ještě dlouze pokračovat, co vše se událo v souvislosti s touto kaplí, ale tolik místa v tomto souhrnu není.

Jedná se o kapli s kruhovým půdorysem (narozdíl od její předchůdkyně, jež ho měla obdélníkový), která je zastřešená zvoncovou střechou krytou plechem. V severní části vnější zdi je zazděno pravoúhlé ostění portálu s ušima. Průčelí je členěné sdruženými lizénami nesoucími vlys a hlavní římsu, na níž spočívá plechem pobitá zvoncovitá báň. Kolem hřbitova se nachází ohradní zeď, která je postavena ze smíšeného zdiva, krytého pískovcovými deskami. Na severní straně je do ohrazení zapojena vstupní věžová jednopatrová brána o čtvercovém půdorysu, s jehlancovou sřechou s námětky a kovaným křížem ve vrcholu. V křížovou klenbou zaklenutém přízemí je situován průchod s půlkruhově zaklenutými vchody. Vstup do zvonového patra je po dřevěném vnějším schodišti drobným průlezným otvorem. Na západní straně vně ohradní zdi je přistavěna již zmíněná plochostropá hrobárna.

Podle farní pamětní knihy byly na oltáři v roce 1761 obrazy Jana Husa a Martina Luthera, které dal farář Roček odstranit a spálit. Dnes uvnitř visí 2 obrazy sv. Jiří, jeden starý nad sakristií, který býval cílem dalekých poutí, a druhý na oltáři, zhotovený roku 1855 akademickým malířem Josefem Papáčkem z Chrudimě a pořízený nákladem městské rady. Hlavní oltář je rokokový a pochází ze 2. poloviny 18. století. Po stranách tabernáklu jsou klečící andělé. Nalevo se nachází socha sv. Václava a na opačné straně je socha sv. Jiří, vypodobněného v obleku antického vojáka s přilbou na hlavě a praporcem v ruce. Pod oknem u oltáře se nachází náhrobní kámen s jen částečně čitelným nápisem: "...starssi Gelinek z Koldina a tuto tielo geho odpocziwa...", který náleží bývalému vrchnímu správci pardubického panství a dárce zvonu poledníka v bohdanečském farním kostele.

U této kaple bývalo dříve pohřebiště lesních a porybných úředníků pardubického panství a teprve v roce 1840 sem bylo přeneseno pohřební místo pro celé město. Z původního pohřebiště u kostela sv. Maří Magdalény byly kosti zemřelých převezeny 19. června 1840. Blízko kaple stála hrobárna, podle níž stála kaplička Panny Marie, která byla později změněna v prachárnu. Roku 1772 byl z ní vzat kámen na výstavbu nové hrobárny, k níž byla v roce 1856 přistavěna nová umrlčí komora. Na hřbitově se zachovala řada pískovcových figurálních náhrobků a litinových křížů z přelomu 19. a 20. století, z nichž 2 jsou rovněž památkově chráněné - v roce 2005 zrenovovaný náhrobek básníka a novináře Josefa Jaroslava Langera z roku 1863 a bohatý klasicistní náhrobek měšťanky Maří Magdaleny Kučerové z roku 1814, navazující na barokní vzory, zrestaurovaný a přemístěný na současné místo v roce 2007.

Nad vchodem ke hřbitovu je zvonička a v ní býval zvonek s nápisem: ""Ga wolam zwukem Panu Bohu ke czti a chwale geho a nabizim každeho czasu czlowieka smrtedlneho 1617". Do 19. století se tu nacházel ještě jeden zvonek, který byl ale ukraden. 24. dubna 1932 byl posvěcen nový zvon sv. Jana Křtitele, sv. Josefa a sv. Jiří o hmotnosti 127 kg a s nápisem: "V paměti živých jest život mrtvých.", který byl odlit Rudolfem Manouškem v Brně. Dosavadní zvon byl následně přemístěn do věže farního chrámu, z něhož byl původně sňat. Na závěr ještě musím dodat, že při její návštěvě by bylo chybou si neprojít přilehlá pohřebiště, kde se nachází řada umělecky provedených náhrobků. Není se co divit, neboť zde byla pohřbena řada různých velikánů, z nichž např. jmenujme: básníka Josefa Jaroslava Langra, zdejšího římskokatolického děkana Msgre. Adolfa Schlögla, spisovatele a humoristu Karla Šípka nebo rektora české techniky v Brně Zdeňka Elgra z Elgenfeldu.
Poslední aktualizace: 10.2.2024
Hřbitovní kaple sv. Jiří v Lázních Bohdaneč na mapě
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Hřbitovní kaple sv. Jiří v Lázních Bohdaneč

Lázně Bohdaneč - Informační centrum
Lázně Bohdaneč - Informační centrum
Infocentrum
Nachází se na hlavní ulici Pernštýnské, směřující od Masarykova náměstí směrem na Pardubice. Poskytují zde informace a propagační materiály o za…
0.5km
více »
Renesanční radnice čp. 1 v Lázních Bohdaneč
Renesanční radnice čp. 1 v Lázních Bohdaneč
Radnice
Stejně jako v dalších obcích měla Bohdaneč nejprve pouze dědičnou rychtu,…
0.6km
více »
K ruchadlu bratranců Veverkových
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
K ruchadlu bratranců Veverkových
Trasa
Krátký a pohodlný okruh pro lázeňské hosty a jejich návštěvy.…
0.6km
více »
Pardubický kraj a Jeseníky - 2. den - Lázně Bohdaneč: NS Bohdanečský rybník a rybník Matka – Musílkova ornitologická pozorovatelna, Opatovický kanál, akvadukt a Pernštejnská alej, centrum města - NS Gočárův okruh
Pardubický kraj a Jeseníky - 2. den - Lázně Bohdaneč: NS Bohdanečský rybník a rybník Matka – Musílkova ornitologická pozorovatelna, Opatovický kanál, akvadukt a Pernštejnská alej, centrum města - NS Gočárův okruh
Cestopisy
Pátek 8. 9. 2023Po včerejších problémech jsem spala dobře.…
0.6km
více »
Lázně Bohdaneč - Radnice
Lázně Bohdaneč - Radnice
Dům, budova
Budova vznikla v roce 1530 přestavbou tří domů. Svou renesanční podobu získala do…
0.6km
více »
Lázně Bohdaneč - Pavilon Gočár
Lázně Bohdaneč - Pavilon Gočár
Dům, budova
Pavilon Gočár je chráněnou architektonickou památkou,…
0.6km
více »
Lázně Bohdaneč - Sluneční hodiny
Lázně Bohdaneč - Sluneční hodiny
Zajímavost
Sluneční hodiny jsou známé již od antiky a až do dnešních dnů se…
0.6km
více »
Příjemné městečko Lázně Bohdaneč a úžasná cukrárna Nella
Příjemné městečko Lázně Bohdaneč a úžasná cukrárna Nella
Zajímavost
První písemná zmínka o Bohdanči je z roku 1343. Tu já si ale nepamatuji. …
0.6km
více »
Turistické rozcestí Lázně Bohdaneč, Masarykovo náměstí
Turistické rozcestí Lázně Bohdaneč, Masarykovo náměstí
Rozcestí
Rozcestníkje umístěn na sloupu na Masarykově náměstí u kostela sv. Máří Magdaleny v Lázních Bohdaneč. Modrá značka odtud vychází přes Horecké písní…
0.7km
více »
Kostel sv. Marie Magdalény v Lázních Bohdaneč
Kostel sv. Marie Magdalény v Lázních Bohdaneč
Kostel
Podle lidové tradice stával již ve 12. století a vystavěn byl jistým…
0.7km
více »
Okolím Lázní Bohdaneč
Okolím Lázní Bohdaneč
Trasa
Trasa by se dala nazvat spíš odpolední procházkou. Pohodlným tempem vám …
0.7km
více »
Krásné městečko Lázně Bohdaneč a významný architekt Josef Gočár
Krásné městečko Lázně Bohdaneč a významný architekt Josef Gočár
Zajímavost
První písemná zmínka o Bohdanči je z roku 1343. Zaznamenává spor mezi obč…
0.7km
více »
Lázně Bohdaneč a barokní kostel sv. Maří Magdalény s komínem na střeše
Lázně Bohdaneč a barokní kostel sv. Maří Magdalény s komínem na střeše
Kostel
První písemná zmínka o Bohdanči je z roku 1343. Architektura města Lázní …
0.7km
více »
Výlet do Lázní Bohdaneč
Výlet do Lázní Bohdaneč
Tipy na výlet
Vyjíždíme vlakem, cíl vláčku je v Pardubicích na hlavním nádraží,…
0.7km
více »
Lázně Bohdaneč - Kostel sv. Maří Magdalény
Lázně Bohdaneč - Kostel sv. Maří Magdalény
Kostel
Barokní jednoloďový kostel sv. Maří Magdalény postavil v první třetině 18. století heřmanoměstecký stavitel František Jedlička podle návrhu pražsk…
0.7km
více »
Lázně Bohdaneč - Masarykovo náměstí
Lázně Bohdaneč - Masarykovo náměstí
Náměstí
Rozlehlé náměstí ležící v průsečíku dvou významných dopravních…
0.7km
více »
Lázně Bohdaneč
Lázně Bohdaneč
Město
Lázně Bohdaneč leží ve Východních Čechách, severozápadně od města…
0.7km
více »
Tillerova vila v Lázních Bohdaneč
Tillerova vila v Lázních Bohdaneč
Dům, budova
Na místě současného objektu stávala již od dávných dob stará zástavba čp.…
0.8km
více »
Tillerovo sedátko
Tillerovo sedátko
Drobné památky
Zajímavá drobná stavba, o které se vše podstatné dozvíte na této…
0.9km
více »
Turistické rozcestí Tillerovo sedátko
Turistické rozcestí Tillerovo sedátko
Rozcestí
Turistické rozcestí na okraji lesa nedaleko Lázní Bohdaneč u tzv. Tillerova sedátka. Prochází tudy modrá značka z Lázní Bohdaneč do Stéblové (viz h…
1km
více »
Horecké písníky
Horecké písníky
Rybník
Zajímavá lokalita, kterou můžeme nalézt v lesním komplexu asi 300…
1.3km
více »
Turistické rozcestí Horecké písníky
Turistické rozcestí Horecké písníky
Rozcestí
Turistické rozcestí leží přímo na břehu jednoho z Horeckých písníků (viz https://www.turistika.cz/mista/horecke-pisniky). Prochází tudy modrá značk…
1.4km
více »
cyklostezka Živanice - Lázně Bohdaneč
cyklostezka Živanice - Lázně Bohdaneč
Ostatní
Hezká a osvětlená cyklostezka spojuje obec Živanice s lázněmi Bohdaneč.…
1.4km
více »
turistické rozcestí Lázně Bohdaneč - Opatovický kanál
turistické rozcestí Lázně Bohdaneč - Opatovický kanál
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází na severním okraji Bohdanče u…
1.9km
více »
Socha sv. Jana Nepomuckého na okraji Lázní Bohdaneč u Bohdanečského rybníka
Socha sv. Jana Nepomuckého na okraji Lázní Bohdaneč u Bohdanečského rybníka
Socha
Sv. Jan Nepomucký byl generální vikář pražského arcibiskupa, mučedník kat…
1.9km
více »
Opatovický vodní kanál – zajímavé středověké vodní dílo
Opatovický vodní kanál – zajímavé středověké vodní dílo
Technická památka
Kdysi tady bylo množství slepých ramen řeky Labe, možná i samotná řeka tu…
1.9km
více »
Památník bratranců Veverkových v Rybitví a vynález, který vyvolal národnostní spor
Památník bratranců Veverkových v Rybitví a vynález, který vyvolal národnostní spor
Památník
Bratranci Veverkovi se narodili v obci Rybitví nedaleko Pardubic, Václav…
2km
více »
Malá rozhlednička či ornitologická pozorovatelna na okraji Bohdanečského rybníka u Lázní Bohdaneč
Malá rozhlednička či ornitologická pozorovatelna na okraji Bohdanečského rybníka u Lázní Bohdaneč
Rozhledna
Na severním okraji příjemného městečka Lázní Bohdaneč se nachází v…
2.6km
více »
Opatovický kanál
Opatovický kanál
Technická památka
Opatovický kanál je technickou památkou dokazující um našich předků. Byl…
2.9km
více »
zavřít reklamu