Příjemné městečko Lázně Bohdaneč a úžasná cukrárna Nella
Turistické cíle • Ostatní • Zajímavost
První písemná zmínka o Bohdanči je z roku 1343. Tu já si ale nepamatuji. Na co však ze své návštěvy Lázní Bohdaneč budu dlouho vzpomínat, je posezení v místní úžasné cukrárně Nella na Masarykově náměstí.
Měli jsme chuť na dobrou kávu a něco sladkého k ní. Ale to, co se brzy objevilo na našem stole, předčilo všechna naše očekávání. Bohatá pěna hustá tak, že by se dala krájet, držela svůj tvar i po zamíchání. Úžasná lahodná chuť i vůně. A s hodnocením zákusků to dopadlo obdobně. Jednička a několik hvězdiček k tomu. To vše bylo doplněno příjemnou a ochotnou obsluhou.
Vzhledem k tomu, že bylo v době naší návštěvy teplo, tak jsme se posadili na venkovní zahrádku a rozhlíželi se a pozorovali zajímavé náměstí.
Budova radnice z roku 1530 získala renesanční podobu dostavěním podloubí a věžičky se zvonkem. Po roce 1772 byla renesanční podoba částečně potlačena barokními prvky a přibyl jeden oblouk podloubí a průčelí zakončili atikou.
O kousek dál se nachází lázeňský komplex, kde určitě zaujme především pavilon Gočár, jenž nese jméno svého autora. Ostatně celková architektura města Lázní Bohdanče je významně poznamenána myšlenkami Josefa Gočára, významného architekta první poloviny 20. století. Například na druhé straně náměstí nechal vystavět zakladatel lázní Jan Veselý v letech 1915 - 1916 podle návrhu pana Gočára penzion Škroup.
Starší, ale také určitě zajímavý je barokní jednolodní kostel sv. Maří Magdalény, který vybudoval v první třetině 18. století heřmanoměstecký stavitel František Jedlička. Má jednu velkou zajímavost, která ale z cukrárny vidět není. Ve střeše věže je komín od pece ve věžní světnici, kde ještě začátkem 20. století bydlel místní kostelník.
Své kouzlo a historii má také vlastní dům č.p. 112, kde se cukrárna Nella nachází. První zmínka o něj je z roku 1520. Více informací o tomto objektu i provozu cukrárny se lze dozvědět na internetu: http://www.cukrarna-nella.cz/.
Z cukrárny jsme odcházeli více než spokojeni a její návštěvu můžeme doporučit. Otevírací doba je každý den mimo pondělí a to v letním období od 9:00 do 18:00, v zimě pak zavírají o hodinu dříve.
Ve městě a okolí jsem navštívil ještě následující zajímavá místa:
- Lázně Bohdaneč:https://www.turistika.cz/mista/krasne-mestecko-lazne-bohdanec-a-vyznamny-architekt-josef-gocar
- kostel sv. Maří Magdaleny:https://www.turistika.cz/mista/lazne-bohdanec-a-barokni-kostel-sv-mari-magdaleny-s-kominem-na-strese
- socha sv. Jana Nepomuckého:https://www.turistika.cz/mista/socha-sv-jana-nepomuckeho-na-okraji-lazni-bohdanec-u-bohdanecskeho-rybnika
- rozhlednička u Bohdanečského rybníka:https://www.turistika.cz/mista/mala-rozhlednicka-ci-ornitologicka-pozorovatelna-na-okraji-bohdanecskeho-rybnika-u-lazni-bohdanec
- Opatovický kanál:https://www.turistika.cz/mista/opatovicky-vodni-kanal-zajimave-stredoveke-vodni-dilo
- bratranci Veverkovi a ruchadlo:https://www.turistika.cz/mista/pamatnik-bratrancu-veverkovych-v-rybitvi-a-vynalez-ktery-vyvolal-narodnostni-spor
- město Přelouč: https://www.turistika.cz/mista/zajimave-i-ospale-mestecko-prelouc
- báječná kavárna: https://www.turistika.cz/mista/prelouc-a-uzasna-kavarna-gavi-caffe
- plastika Týden:https://www.turistika.cz/mista/zajimava-i-vtipna-plastika-tyden-pred-mestskym-uradem-v-prelouci
- most přes Labe:https://www.turistika.cz/mista/prelouc-a-reka-labe-splav-s-vodni-elektrarnou-mostem-a-zdymadlem
- kostel sv. Jakuba:https://www.turistika.cz/mista/prelouc-a-kostel-sv-jakuba-nedaleko-masarykova-namesti
- morový sloup a socha sv. Jana Nepomuckého:https://www.turistika.cz/mista/socha-sv-jana-nepomuckeho-na-namesti-v-prelouci
Vyprávění o zajímavých místech, která navštívím, také uveřejňuji na těchto stránkách:
http://bubinga.blog.cz/ nebo na iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/