Loading...
Hřebečská kaple sv. Josefa je půvabnou neogotickou stavbou, která bývá občas také označována za venkovský kostelík či dokonce kostel. Byla postavena v letech 1860 až 1870 a dnes tvoří nezaměnitelnou krajinnou dominantu nad ústím hřebečského silničního tunelu. Je přitom zajímavé, že některé informační prameny se snaží kapli na historické česko-moravské zemské hranici přisoudit spíše styl zvaný historismus a dataci 1889.
V každém případě se jedná o obdélnou převýšenou jednolodní stavbu s trojboce uzavřeným presbyteriem, drobnou věží a obdélnou západní předsíňkou. Z venkovní strany člení její stěny štíhlé odstupňované opěrné pilíře s kamennými hlavicemi, okna jsou vysoká hrotitá a osazená do kovových rámů s pseudogotickou kružbou. Součástí štítového průčelí je kruhové okno osvětlující kruchtu a vrcholová čtyřboká věžička, která je předsazená, ve spodní částí zděná a spočívající na trojici profilovaných pískovcových krakorců. Nad římsou je dřevěná, polygonální, s vysokou jehlancovou střechou a křížem ve vrcholu. Nejmladší částí kaple sv. Josefa je vstupní předsíň, která pochází z roku 1890.
Naší chráněnou kulturní památkou se tato neogotické kaple stala teprve v červenci roku 1992. Zřejmě k tomu paraoxně napomohla stavba silničního tunelu na frekventované silnici I/35 spojující Olomouc s Hradcem Králové a vedoucí pod kaplí, v rámci které byla tato – v té době již značně chátrající – sakrální stavba kompletně renovována.
Na závěr snad ještě několik doplňujících informací.
Interiér kaple či kostela sv. Josefa bývá přístupný při bohoslužbách, které se zde konají každou třetí sobotu v měsíci v 16.30 hod. Současná hřebečská kaple nahradila starší dřevěnou kapli sv. Jana Nepomuckého. Nová kaple byla postavena v letech 1869 až 1870 a nad jejím vstupním portálem je umístěna kamenná deska s letopočtem 1890 (datace definitivního dokončení současné podoby). Před kaplí se nachází železný kříž s reliéfem Krista a Panny Marie z roku 1874, který byl obnovený v roce 2011.