Svazenkové lány pod Hřebečským hřbetem
Turistické cíle • Příroda • Louka
Na svých toulkách přírodou často vídáme žluté lány řepky olejky. Nekonečnou žluť už vnímáme jako běžný kolorit naší KRAJINY. Při procházce pod Hřebečským hřbetem, ve směru k Moravské Třebové, jsme proto uvítali změnu zbarvení. Zaujaly nás v Čechách a na Moravě málo vídané modrofialové lány svazenky vratičolisté.
Až doma při brouzdání na internetu jsem se dověděl, že svazenka pochází z Kalifornie a u nás se začala pěstovat až koncem devatenáctého století. Tato jednoletá rostlina dorůstá do výšky 20 až 80 cm. Její květy mohou mít barvu modrofialovou, světle modrou nebo i bělavou. Nenáročné svazence se daří na slunných plochách, a to i ve vyšších polohách. Kvete od května do září, v této době se můžete kochat pohledy na barevný koberec, který vytváří.
O svazence vratičolisté se ví, že je medonosná. Tzn., že se pěstuje hlavně pro včelstva v okolí. V blízkosti svazenkových polí proto často uvidíte včelíny. Po odkvětu se svazenka zaorává jako zelené hnojivo. V malé míře se využívá i jako pícnina. Její stonky však brzy dřevnatí a píce z ní má nahořklou chuť. Jako pícnina se svazenka sklízí ještě před květem, v tom případě se nevyužije ke včelařským účelům. Svazenku si lidé vysévají také pro okrasu na svých zahrádkách.
Svazenka vratičolistá není schopná u nás přezimovat, proto nemůže ani zplanět (pouze výjimečně). Semena z tobolek vyklíčí, zapustí kořeny, mladé rostlinky však nepřežijí zimu.
Zda zemědělci vysejí svazenku u silnice mezi hřebečským tunelem a Moravskou Třebovou i v příštích letech, nelze potvrdit. Ale pokud ano, určitě si modrofialových lánů všimnete.