Hřebečské důlní stezky.
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Hřebečské důlní stezky
Za čím jedeme?
Po zhlédnutí dokumentu Putování s párou dne 5.5.2022 díl 3,jsme se inspirovali a vydali se na místo z tohoto dokumentu a to na Hřebečské důlní stezky.
Autem jsme dojeli do obce Hřebeč na parkoviště u restaurace U TETY,která ovšem o výkendu zavřená.Ale je to dobré místo,odkud vyrazit na Hřebečské důlní stezky.Stezka vede od parkoviště po červené a zároveň sní souběžné zelené značce.Po velice mírném stoupání míjime vrchol Hřebečov 623m.n.m. s vysílačem.Po 150 metrech od vysílače dojdeme k odbočce k přístřešku Altánek.Je bokem od cesty a schovaný v lese.Ideální místo pro turisty,kteří zde budou chtít přespat.Pokračujeme dále po červené k rozcestí Nad doly.Červená značka se dělí na dvě části.Ta v pravo nás dovede k vyhlídce s názvem Nad doly a tady část červené značky končí.Je nezvyklé,že k vyhlídce se tentokrát nestoupá ale sestupuje dolů po 124 schodech na plošinu a máte krásný výhled na krajinu směrem k Moravské Třebové.
Z vyhlídky se už nevracíme na červenou značku,ale pokračujeme dále po zelené naučné stezce směrem k rozhledně.Po 1 km.a téměř rovné cety a následně po 300 metrech prudkého klesání dojdeme na rozcestí,kde jedna cesta vede k rozhledně a druhá k Hřebečským dolům.My se vydali k rozhledně Strážný vrch,od rozcestí vzdálena cca 1.5km.Velice mírné stoupání a pohodová široká cesta.Rozhledna je opět mimo havní trasu ale je tam šipka k rozhledně.
Rozhledna Strážny vrch ve výšce 590m.n.m. je vysoká 17m a má 67 schodů.Je volně přístupná.Díky lavičkám a stolu je i ideální místo na odpočinek a občestvení.
Tady záleží potom na Vás,jestli se vrátite na rozcestí,nebo budete pokračovat na Mladějovský vrch,ale to už je na celodenní tůru.
My se vrátili na rozcestí a pokračovali k bývalému závodu Hřebečské doly.Z naučné stezky jsme později sešli k úzkorozchodné dráze a pokračovali podél kolejí do bývalého závodu Hřebečské doly.
Cíl naší cesty bala halda vytěžené hlušiny a Lupku.Říká se taky tomu místu měsíční krajina a opravdu to i tak vypadá.Je to velká nádhera a stojí za to,toto místo navštívit.Vřele doporučuji.
Horší už byla cesta od Lupku zpátky na parkoviště.Díky tomu,že se opravuje Hřebečský tunel,tak všechna auta jezdí po těchto serpentinách.Hustý provoz a málo místa pro pěší.Doporučuji raději sejít na naučnou stezku a po ní se vrátit na parkoviště.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Jídlo jsme měli svoje.Ubytovali jsme se v Koclířově v klášteře Českomoravská Fatima.Je to asi 5km.od Hřebeče.Pokoje s vlastním sociálním zařízenim.Hodně příjemné prostředí a třeba to bude znít jako klišé,ale opravdu na Vás dýchne klid,pohoda a duševní uvolnění a to nejsme nábožensky založení.
Cena pokoje 480,-Kč.
Více informací získáte na stránkách www.cm-fatima.cz.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Líbilo se všechno.
Ostatní informace
Z obce Mladeč vede úzkokolejka v délce 11km.po které jezdí parní lokomotiva do Hřebeč doly s turisty.
Jízdní řád a další informace o provozu Průmyslové dráhy Mladějov najdete na stránkách www.mladejov.cz