Loading...

Hředle

Turistické cíle Města, obce, vesnice Vesnice

Hředle je vesnice s necelými šesti sty obyvatel v oblasti Podžbánska. Najdeme ji zhruba 60 km od Prahy po karlovarské silnici, ve vesnici Krupá na velké křižovatce zvané Na Šustně zahneme Doprava.

Ve vsi narazíme na unikátní opukovou architekturu; z opuky zde jsou jak stavení hospodářská, tak i obytné domy. Obec také byla a je i dnes střediskem těžby opuky. Pokud se vydáte ze Hředlí dále směrem na Kroučovou, narazíte po pravé straně silnice na opukový lom. V Kroučové samotné najdete překrásný opukový kostel.

https://www.turistika.cz/mista/kroucova

Kromě těžby opuky se zde těžilo zejména v první polovině 20. století černé uhlí a pozůstatky štol najdete v celém okolí Hředlí. Co se zemědělství týče, byly i Hředle stejně jako vsi okolí především chmelařské. Ve zdejším muzeu také najdete expozici různého chmelařského nářadí a náčiní a dozvíte se o pěstování chmele opravdu přehršli informací. Kromě toho tu najdete i ukázky jiných řemesel: ševcovského, truhlářského či zámečnického umění našich předků.

Na návsi si určitě všimnete barokního kostela Všech svatých, v němž podle pověsti kdysi schovali hředelští býka před vojáky, vsí táhnoucími. Býk se však prozradil zoufalým bučením a hředelským pak lidé z okolních vesnic říkali hanlivě "bručánovští", Hředle pro ně byly "Bručánovem". Kromě toho jsou tu i dva památné stromy, lípy malolisté, jejichž stáří je odhadováno na zhruba 200 let.

Pěší turisté se mohou vydat po značené turistické stezce přírodním parkem Džbán, prohlédnout si zříceninu hradu Džbán a obdivovat zdejší lesnatý kraj.

Podobné příspěvky
Hředle

Obec Hředle se nachází na severu Rakovnického okresu a je hraniční obcí přírodního parku Džbán. Ve vsi se dochovala řada patrových domů i přízemních chalup z neomítané opuky a zdobených neomítaným cihlovým zdivem. Spolu s obdobnými domy v Mutějovicích, Nesuchyni a dalších vesnicích v okolí patří v Čechách k unikátům. Tradiční podobu z druhé poloviny 19. století a počátku dvacátého století si zachoval více než tucet domů. Cenné jsou i přestavby velkých statků z dvacátých a třicátých let dvacátého století, ojedinělé kubistické průčelí z roku 1927 má dům čp. 14. Unikátně zachovalý je soubor opukových stodol a chmelových sušáren. Rozlehlá kolonizační náves má délku 460 a šířku 70 až 90 metrů.

Hředle

archeologické nálezy

dvě památné lípy

kostel Všech svatých (1352)

pomník padlým I. sv. války

Jiný název objektu Hředly, Bručánov, Řehly, Regleh, Haspeln

Prvopočátek trvalejšího osídlení hředelského katastru je, na základě archeologických nálezů, možno datovat 5. stoletím př.n.l. K opravdu prvnímu pobytu lidí u Hředel však dochází již v době kamenné. Nálezy z okolí obce dále umožnily prokázat trvalejší osídlení od konce 6. století př.n.l. do 1. století př.n.l. a tak určit, že i Hředle byly osídleny keltskou a germánskou kulturou. Při datu první zmínky a tedy v roce 1228 je ves uváděna jako součást majetků kláštera sv. Jiří z Pražského hradu. S jistou mírou pravděpodobnosti byla ves založena tímto klášterem na konci 12. století. Tomuto klášteru také ves, až na krátké výjimky, náležela do roku 1848. Tak například roku 1355 se ves stala součástí panství na Křivoklátu. V roce 1381 byla ves nakrátko zastavena Janovi Kozíhlavovi z Pnětluk. Roku 1498 je zástavním majitelem Jíša z Rakovníku. V roce 1554 zde můžeme vystopovat Jeronýma z Hrobnice a roku 1583 se ves stala součástí císařských statků na Krušovicích. Na Hředle se obec přejmenovala až v roce 1839. Do té doby byl užíván název Řehly. Zdejší Kostel Všech svatých je poprvé písemně uváděn v roce 1352, kdy byl patrně dřevěný. Roku 1758 však byl přestavěn v kamenné podobě. Stáří obou památných lip se odhaduje na 210 let. Obcí prochází červená TZN z Krušovic a dále přes vrchol Džbánu do Dolního Ročova

Poslední aktualizace: 8.1.2011
Nadmořská výška:
417 metrů nad mořem
Hředle na mapě
Autor: asmera
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Hředle

Džbán
Džbán
Vrchol
Pohoří Džbán tvoří křídová tabulová plošina vyzdvižená tektonickými pohyb…
1.5km
více »
Kounovské kamenné řady
Kounovské kamenné řady
Tipy na výlet
Kamenné řady u Kounova, resp. u železničního nádraží Mutějovice, jsou jedinou památkou tohoto druhu ve střední a východní Evropě a již proto stojí z…
1.8km
více »
Povodím Kačáku 1 – k prameni
Povodím Kačáku 1 – k prameni
Cestopisy
Povodím Kačáku 1 – k prameni Při toulkách Kladenskem a Berounskem často…
1.9km
více »
Krupá
Krupá
Vesnice
Obec Krupá leží ve Středočeském kraji v okrese Rakovník, asi dva kilometr…
2.1km
více »
Kostel sv. Gotharda, Krupá
Kostel sv. Gotharda, Krupá
Kostel
Kostel v Krupé nenajdeme tak, jak je zvykem v okolí, např. v Řevn…
2.1km
více »
Královský pivovar Krušovice zve na návštěvu
Královský pivovar Krušovice zve na návštěvu
Tipy a novinky
Královský pivovar Krušovice je jedním z deseti nejstarších evropskýc…
2.4km
více »
Královský pivovar Krušovice
Královský pivovar Krušovice
Muzeum
Historie pivovaru sahá až do roku 1517, kdy místní šlechta mo…
2.5km
více »
Základní a mateřská škola v Krušovicích
Základní a mateřská škola v Krušovicích
Dům, budova
Výrazná budova základní a mateřské školy v Krušovicích, postavená na členité…
2.5km
více »
Pojďte prozkoumat Kounovské kamenné řady
Pojďte prozkoumat Kounovské kamenné řady
Tipy na výlet
Svou cestu ke kamenným řadám začněte na nádraží (zastávce) Mutějovice - ale pozor, nádraží nehledejte v Mutějovicích, musíte pár kilometrů pokračova…
2.9km
více »
Mutějovice - Čertův kámen, zřícenina hradu Džbán a Poddžbánský pivovar
Mutějovice - Čertův kámen, zřícenina hradu Džbán a Poddžbánský pivovar
Tipy na výlet
Blížíme se do cíle našeho dnešního putování. Tam někde bychom rádi přespali a druhý den vyrazili na výlet podívat se na kamenné řad…
2.9km
více »
zavřít reklamu