Hrubá Vrbka - evangelický kostel
Slovácké Horňácko. Kraj, rozprostírající se na dohled příhraničního hřebene Bílých Karpat se svými největšími velikány, kraj plný malebných obcí a vísek, jejichž místy zachovalá lidová architektura (a jiné pamětihodnosti) něžně pohladí duši vnímavého poutníka.
Jen čtyři kilometry západně od Velké nad Veličkou se nachází Hrubá Vrbka. Se svými 638 obyvateli se řadí mezi obce střední velikosti, ale význam jejích zachovaných památek zastíní i sídla mnohem větší. Jednou z nich je opravený evangelický kostel, stojící u hřbitova na východním okraji této slovácké dědiny. Hrubá Vrbka přitom patří na Horňácku k těm nejstarším...
Ve 14,století spadala pod strážnické panství, jehož majitel – Petr.II z Kravař, byl horlivým zastáncem husitství. Díky kázání pozvaných husitských kněží ani prostí poddaní k římskokatolické církvi nejevili pražádného nadšení a raději vyznávali víru „podobojí.“ Z biblí se četlo v jazyku českém a z jejich kostelů zmizely všechny zbytečné „ozdoby“, jako třeba obrazy či sochy svatých. Po bitvě na Bílé hoře v kraji nastala silná rekatolizace. Místní se bránili seč mohli, a když to nepomohlo, utíkali do Uher. Z Hrubé Vrbky jich tak prý odešlo na 234!
Zcela pokatolizovat všechny obyvatele strážnického panství se nikdy nepodařilo a hned po vydání Tolerančího patentu (1871) se jen v Hrubé Vrbce k luteránskému vyznání přihlásilo rovných 500 lidí!
O rok později zde vznikl Sbor a započalo se s výstavbou kostela. Ten ale nesměl mít podle tehdejšího nařízení věž, musel být umístěn v řadě mezi stodolami a nesměl mít z hlavní přístupové cesty ani vchod. Roku 1873 byla v obci zřízena i evangelická církevní škola, která svou činnost ukončila až dva roky po druhé světové válce. Varhany byly v chrámu instalovány ještě před koncem 19.století, ale věž byla ke kostelu přistavěna až roku 1904. Zvon do ní věnoval evangelický sbor z Prusínovic. (Ten nový bronzový, který v ní visí dnes, váží 93 kg.)