Loading...
Další zajímavou sakrální stavbou (byť poněkud neobvyklou), která se nalézá v horňácké obci Hrubá Vrbka, je pravoslavný monastýr sv.Gorazda. Stojí na jižním okraji vsi poblíž rozcestí do Malé Vrbky a Kuželova a z jeho střechy k nebi trčí typické barevné byzantské báně.
Svatý Gorazd se občanským jménem jmenoval Matěj Pavlík a byl místním rodákem. Za druhé světové války byl roku 1942 ve svých 63-letech popraven za ukrývání parašutistů. Ano, těch, kteří spáchali atentát na R.Heydricha a poté se skrývali v kryptě pravoslavného pražského kostela sv.Cyrila a Metoděje.
Monastýr byl k uctění rodáka mučedníka vystavěn na konci osmdesátých let minulého století. Jedná se o mužský klášter a jeho představený, biskup Jáchym, dbá o to, aby se pokračovalo v církevní tradici, přinesené sv.Cyrilem a Metodějem k nám na Moravu. Součástí monastýru je rovněž památník s připomínkou života a skutků biskupa Gorazda. Mimochodem – v obci dodnes stojí i jeho rodný dům.
Protože jsme se dovnitř do chrámu v době naší návštěvy nedostali, mohu o jeho nepřístupném interiéru zmínit jen to, co jsem vyčetl na netu. Prostora chrámu prý není nijak veliká, ale stěny jsou vyzdobeny krásnými freskami. K nejdůležitějším zobrazením patří v čele kostela Kristus s Pannou Marií a Janem Křtitelem. Postranní stěny jsou vyzdobeny podobiznami Krista s Bohorodičkou, apoštola Jana, sv.Cyrila a Metoděje, doplněné plejádou českých světců – sv.Ludmilou, sv.Václavem, sv.Prokopem, sv.Ivanem a sv.Gorazdem.
Původně zde měla být vystavěna jen pamětní síň, která je dnes součástí monastýru. Spolu s ní vznikla kaple, kterou tehdy freskami vyzdobil slovenský kněz dnes žijící v Americe – Lubomír Kupec.
Závěrem stručný životopis toho, jemuž je monastýr zasvěcen:
Matěj Pavlík se narodil v Hrubé Vrbce roku 1879 jako starostův syn. Po studiích na kroměřížském gymnáziu absolvoval bohosloveckou fakultu v Olomouci a o čtyři roky později byl vysvěcen na katolického kněze. Vedle toho byl znám jako redaktor katolického časopisu Pozorovatel a duchovní správce Zemského léčebného kroměřížského ústavu Františka Josefa I. Díky jeho politickým názorům a angažovaným článkům mezi ním a katolickou církví vznikl rozkol. Když poté ze zdravotních důvodů roku 1920 odešel na odpočinek, přihlásil se k nové Církvi československé a z katolické byl samozřejmě vyloučen. Roku 1921 byl v Bělehradě vysvěcen na pravoslavného kněze a přijal jméno Gorazd. O čtyři roky později se stal biskupem Československé náboženské obce pravoslavné.
Když se po smrti účastníků atentátu na Heydricha dozvěděl, že se pachatelé ukrývali v kryptě pravoslavného kostela, rozhodl se z obavy následných německých postihů vůči této církvi vzít veškerou vinu na sebe a sám sebe udal. Ihned byl zatčen a v září roku 1942 popraven. Svatořečen pravoslavnou církví byl biskup Gorazd roku 1987.