Prachatice mají přibližně 12 tis. obyvatel a leží na Živném potoce v podhůří Šumavy. Prachatice byly založeny na výnosné obchodní stezce již v 10. století. Největší rozmach pak město zažívalo v 16. století.
Jet přes městečko Husinec nebo v jeho blízkosti a nezastavit se zde alespoň na chvíli by byla chyba. Také my jsme se rozhodli při cestě z Prachatic pro takovou malou „školní“ zastávku. Jedná se o malé město nacházející se v okresu Prachatice v Jihočeském kraji, které leží na řece Blanici (přitok Otavy) v Bavorské vrchovině. V latinských textech byl Husinec nazýván Hussenicz, německy se mu říkalo Hussinetz.
Samo o sobě je městečko určitě také půvabné, ale to, proč se zde většinou lidé zastavují, je rodný dům mistra Jana Husa, který se v Husinci nachází. Právě tento muž učinil Husinec, jakožto své rodiště, známým místem nejenom v Čechách, nýbrž i ve světě.
O Husově rodišti se vedly dlouho spory, ale nakonec díky záznamům Štěpána z Pálče, Jiříka Heremity a dalších se odborná veřejnost shodla na tom, že tímto místem byl Husinec. Taktéž rok narození byl předmětem diskuze. Podle Františka Palackého to bylo v roce 1369, podle jiných rok 1371 nebo 1373.
Přesné místo narození je v domě Nánovském, nyní číslo popisné 36. Jedná se o goticko-renesanční dům, jenž byl v druhé polovině 19. století přestavěn do původní podoby. První známý majitel tohoto domku je uváděn v roce 1634 Zikmund Nána. Domek při požárech města několikrát vyhořel, ale vždy býval znovu opraven. Posledním soukromým majitelem domku byl v roce 1880 Augustin Jíleček. V roce 1869 při 500. výročí narození Jana Husa byl na domku umístěn Husův reliéf.
V roce 1911 byly před domem vysazeny dvě lípy. U příležitosti pětistého výročí smrti Jana Husa byl domek rekonstruován a byl mu vrácen jeho původní vzhled. Po druhé světové válce se stává domek majetkem státu.
V roce 1952 byl v tomto domě otevřen Památník mistra Jana Husa. První muzejní expozice byla dokončena v roce 1965, stávající expozice byla otevřena o deset let později (1975). Kromě muzea je v tomto domě knihovna a studovna. V roce 1991 byla pamětní síň rozšířena o galerii malíře Josefa Krejzy, husineckého rodáka. Rodný dům mistra Jana Husa byl v roce 1978 vyhlášen Národní kulturní památkou.
Ještě jednu zastávku jsme v Husinci udělali a to nedaleko od rodného domu, na Husineckém náměstí. Stojí zde zajímavý Pomník mistra Jana Husa zhotovený v roce 1958. Autorem je profesor Karel Lidecký.
*
Další zajímavá místa, která jsem v okolí navštívil: