Husitská lípa na Ostaši
Turistické cíle • Příroda • Památný strom
Tento památný strom roste na okraji osady Ostaš. Ale pokud se ze středu osady rozhlédnete, neuvidíte ho. V roce 2013 se jeho kmen zlomil asi metr nad zemí a spadl. Na místě byl ponechán ležící kmen se silnějšími větvemi a pozornost je nadále věnována výmladkům, které vyrazily z pařezu. Z toho důvodu zatím nedošlo ke zrušení ochrany památného stromu. Podle Wikipedie Husitská lípa přečkala i vichřice v posledních letech, ale po odkácení přilehlého kusu lesa spadla při nevelkém poryvu větru 25. června 2013.
Za památný strom byla tato lípa srdčitá vyhlášena 26. 11. 1981 Okresním národním výborem Náchod. Důvod není ve vyhlášce uveden, ale z pojmenování lípy "Husitská" je zřejmý odkaz na pověsti (viz zmínka o nich na Wikipedii, ale s ohledem na stáří stromu nemohlo jít o stejnou lípu). Tento památný strom má stanovené ochranné pásmo ve svislém průmětu koruny. Po spadnutí byla změřena výška tohoto stromu na 29 m, obvod kmene byl v roce 2010 465 cm a věk odhadován okolo 200 let. Výmladky z pařezu dosahovaly v prosinci 2014 čtyř metrů.
Lípa byla zvolena za symbol slovanské pospolitosti, jako taková je např. považovaná za český národní strom a v Chorvatsku je ekvivalentem českého haléře. Lípa je ceněna hlavně řezbáři pro svoje měkké a tudíž snadno opracovatelné dřevo. Používá se často na výrobu hudebních nástrojů a ozdobných prvků nábytku. Lípa je také známou léčivou rostlinou, zejména její květ i s listenem.
Památné stromy jsou vyhlašovány a chráněny podle § 46 a 47 zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny. Vyhlašují je pověřené obecní úřady (tzv. obce II.), krajské úřady (velmi zřídka jen v přírodních rezervacích a památkách) a správy NP a CHKO. Památné stromy je zakázáno poškozovat, ničit a rušit v přirozeném vývoji. V jejich ochranném pásmu jsou zakázány jakékoliv pro strom škodlivé činnosti.
Záznam v Digitálním registru Ústředního seznamu ochrany přírody pod kódem 101501.