Ostaš – Horní labyrint
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Přijedete-li do Police nad Metují na Náchodsku, stolovou horu Ostaš nemůžete přehlédnout. Nachází se 3 km severozápadně od města a dominuje okolí. Její náhorní plošina o rozměrech 500 x 400 metrů dosahuje v nejvyšším místě 701 metr nad mořem. Hora je lemovaná skalními útvary výšky až 40 metrů. Na východní straně hory pískovcové skály vytvářejí skalní město Horní labyrint, o sto výškových metrů níže, za Polickým zlomem se v lesním porostu ukrývá další skalní město Dolní labyrint. V tomto článku navštívíme Horní labyrint, kterému se říká také Bludiště, vrchol Ostaše a vrátíme se zpět do osady Ostaš, ze které jsme vyšli.
Za čím jedeme?
Ideálním východiskem do obou uvedených skalních měst je osada Ostaš, kde se kříží hned několik turistických a cyklistických cest. Je tu také parkoviště, na které vede cesta z obce Pěkov. Trasa na vrchol Ostaše přes Horní labyrint a zpět Výří bránou k rozcestníku v osadě není Dlouhá, měří jen 3,5 km. Neujdete ji však za pouhou hodinu, je dost členitá, v labyrintu prochází skalními puklinami a přes několik vyhlídek. Byla by i škoda spěchat, protože je tu nádherně. Nedoporučuje se z modře značené trasy odbočovat, jelikož zbloudění by mohlo vést k pádu ve skalnatém terénu.
Z osady zpevněná cesta pozvolna stoupá necelý jeden kilometr k rozcestí před vstupem do Bludiště. Zde se začínáme proplétat mezi skálami a obdivovat jejich tvary. Chůzi nám ulehčí dřevěné stupně, lávky a záseky v pískovci. Na vyhlídkách nám pocit bezpečí dodají dřevěná nebo železná zábradlí.
Některé skalní útvary mají svůj název. Ukazatelé na ně upozorní. Mnohé další skály a věže by uměli pojmenovat horolezci, kteří jsou zde doma. Můžete popustit uzdu své fantazii a skály si pojmenovat po svém.
Po vstupu do Bludiště jsou jedním z prvních útvarů Trosky. Připomínají známou zříceninu hradu v Českém ráji. Mezi skalními stěnami se dostaneme ke kratičké odbočce na Galerii s výhledem na několik skalních věží. Po návratu z Galerie k odbočce se podíváme na Pec a sestupujeme do Jezevčí díry. Za ní se můžeme narovnat a stoupat k vyhlídce, ze které uvidíme Medvědy a Raněného sokola. Pouze upřesním, že se jedná o názvy skalních útvarů.
Za dalším blokem skal se ocitneme na malém prostranství, na kterém nejvíce zaujme Mohyla smrti. Odtud to není daleko k Čertovu autu, přejít se dá i k Žábě. Nedaleký ukazatel upozorní na profil Zrádce.
Další cesta vede po okraji srubů s několika vyhlídkami, ze kterých jsou podobné výhledy, protože vyhlídky jsou blízko u sebe. Ta první bezejmenná je kousek od značené cesty, ty další jsou pojmenované a zajištěné zábradlím. Z vyhlídky u Cikánky spatříme Pěkov, Broumovskou vrchovinu a za ní Javoří hory.
Následující vyhlídka se jmenuje Krtičkova. Pod ní máme jako na dlani Kočičí skály s Dolním labyrintem, kterému dominuje Kočičí hrádek. Vpravo je vidět i osada Ostaš. Za Broumovskou vrchovinou se táhnou hraniční Javoří hory.
Poslední vyhlídka se nachází na Frýdlantské skále v nadmořské výšce 701 metr, na samém vrchu Ostaše. Panorama je podobné jako z Krtičkovy vyhlídky, navíc vlevo můžeme vidět část Krkonoš s ještě v květnu sněhem pokrytou Sněžkou.
Z Frýdlentské vyhlídky nás čeká pozvolný sestup lesem k Výří bráně, za kterou je hlavní rozcestník. Cestou k Výří bráně mineme pískovcový balvan obestavěný malými pyramidami z kamínků. Ty zde staví malí i velcí turisté z pověry, aby se na tuto kouzelnou stolovou horu opět vrátili, nebo jen tak pro zábavu.
Od rozcestníku sestoupíme už jen k osadě Ostaš. Při dostatku času se nabízí projít ještě Dolní labyrint nebo si zvolit jiný program. O Dolním labyrintu napíšu někdy příště.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V chatové osadě Ostaš, přibližně sto metrů nad parkovištěm, je sezónní hospůdka. Od května do září je tu otevřený i kiosek s občerstvením. Posedět si můžete na venkovní terase nebo pod stromy. V chatkách je možné se i ubytovat.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Máme rádi skalní města a proplétání se mezi skalními útvary. Ostaš je hora, na kterou se rádi vracíme.
Ostatní informace
Jak již píšu ve druhém odstavci, do osady Ostaš se dá vyjet autem. Ukazatel v Pěkově vás navede. Parkoviště je zřejmě placené. Podle vyvěšeného ceníku činí parkovné pro osobní automobil 30 Kč na den (cenová úroveň 2015). V době naší návštěvy byla budka u příjezdu na parkoviště zavřená a výběrčí nepřítomen. Parkovali jsme zdarma. Vstupné do Horního i Dolního labyrintu se neplatí.