Huslenky - evangelický kostel
Tento krásný kostel, který je kulturní památkou, se vypíná ve středu obce hned u hlavní silnice procházející celým údolím Vsetínské Bečvy. Trojlodní sakrální stavba vystavěná v historizujícím novorománském slohu nahradila roku 1892 už kapacitně nevyhovující dřevěný toleranční kostelík. Vznikla na pozemku, kde měla původně stát škola. Základní kámen byl položen 1873 a výstavba probíhala dlouhých 19 let. Nejen kvůli nedostatku peněz, ale také kvůli špatnému stavebnímu projektu. „Díky“ němu se např. roku 1880 zřítila ještě nedokončená věž přímo do rozestavěného objektu!
Když stavebníkům z leknutí nad tou zkázou otrnulo, byly základy pro novou věž vyhloubeny do mnohem větší hloubky.
Po zbourání původní dřevěné modlitebny její trámy využity pro novou faru, která vedle sakrální novostavby vyrostla roku 1895. Svého času v ní bydlel i farář Gustav Říčan, v té době věhlasný botanik.
Interiér chrámu byl z velké části dovybaven až v roce 1902. Tehdy jej ozdobil nový oltář s obrazem žehnajícího Krista, kazatelna, kamenná dlažba a lavice. Zvuk nových varhan narušil klid chrámových lodí o deset let později.
Kostel byl vystavěn na půdorysu obdélníka a má odsazený, rovně ukončený presbytář. Hranolová třípatrová věž zvonice vystupuje ze západního průčelí chrámu. Lodě jsou od sebe odděleny pilíři nesoucími vodorovné a příčné oblouky. Interiéry jsou plochostropé, střecha chrámu pokryta pálenou taškou a střecha věže obita plechem.
(Asi se málo ví, že je v přírodním skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm k vidění také přesná napodobenina původní stržené huslenkovské modlitebny. O precizní vědeckou rekonstrukci se svými kresbami a plány zasloužil i známý architekt Dušan Sámo Jurkovič. Její vybavení bylo velmi jednoduché – naproti vchodu stál stůl Páně a kazatelna. Ta byla po stranách ozdobena plechovými štítky a na nich citáty z Bible kralické.)