Hutisko Solanec - chrám sv.Josefa
Dříve samostatná dědinka Solánec nese název po vrchu Soláň, pod nímž se nachází. Místní fojtství je zmiňováno roku 1583, obcí od 1657. Vedlejší Hutisko má své jméno odvozeno od bývalých sklářských hutí a statut obce získalo roku 1666. Obě sídla byla sloučena do jednoho jediného v roce 1960 a dnes v Hutisku – Solanci žije okolo 2000 obyvatel.
Dřevěný kostel byl zbudován Léta Páně 1732. Nedlouho poté byl ale poničen požárem a v roce 1748 jej nahradil chrám zděný, který je dnes kulturní památkou. V interiéru se nacházejí mimořádně zajímavé fresky od Františka Podešvy, akademického malíře žijícího na „Valašském Olympu“ – na Soláni.Venkovní fasádu dvěma rozměrnými mozaikami vyzdobil rovněž malíř akademik – místní rodák Luděk Majer.
Chrám byl vystavěn na rozhraní bývalých samostatných obcí a jeho donátorem se stal hrabě Ludvík ze Žerotína a holešovský děkan František Wagner. Zděnou sakrální novostavbu pak roku 1748 z větší části financoval Jiří Křenek, pocházející z rodu soláneckých fojtů a zbytek byl vybrán od místních.
Původní dřevěná věž zvonice, jenž odolala ničivému ohni, zůstala zachována a věží z kamene byla nahrazena až roku 1840.
Zděný chrám vystavěný ve stylu pozdního selského baroka je dlouhý 27 m, dosahuje šířky 11 m a jeho loď je vysoká 9 metrů. Kostel má dva boční vchody a nad tím hlavním se tyčí více jak třicet metrů vysoká hranolová věž.
Hlavní oltář je zasvěcen svatému pěstounovi a pochází z roku 1780. Plastiky moravských věrozvěstů byly na oltář umístěny až v roce 1977 a jejich autorem se stal tvůrce venkovní mozaiky - akad.malíř Luděk Majer.
Původní zvony byly ve druhé světové válce zabrány pro válečné účely (zůstal tu jen umíráček) a nové na věž přibyly roku 1966. Léta Páně 1990 byl interiér chrámu obohacen novým kůrem a varhanami. O tři roky později byla zahájena celková rekonstrukce chrámu a poslední úpravy proběhly LP 2007.