Zákopčí - pomník T.G.Masaryka a pamětní desky na škole
Turistické cíle • Drobné památky
Zákopčí je osadou, jejíž stavení jsou rozhozena v dolině Hutiského potoka a je místní částí blízké obce Hutisko-Solanec. Do středu osady zajíždí na zastávku - Hutisko-Solanec, Za Kopcem - bus a do velké vesnice „střediskové“ odsud míří přes zalesněný vršek zelená tur.trasa. Nad točnou busu se vypíná budova bývalé školy a v její zahrádce stojí hned u cesty replika původního pomníku prvního československého prezidenta.
Byl na Valašsku jedním z prvních a v roce 1921 se o něj přičinil veliký vlastenec a učitel Cyril Mach. K realizaci jej přiměly dotazy školáčků, kdy že se na ně přijede pan prezident podívat. Kantor věděl, že se tak nikdy nestane (což vysvětlil i dětem), ale napadlo jej vystavět Masarykovi pomník, takže by tím pádem děti „tatíčka“ vlastně mohly vidět každý den.
O reliéfní portrét prezidenta se postaral sochař Drahoš a dvacet místních pracovalo na zbudování „Masarykovy skály“ s nadšením a bez nároku na jakoukoliv odměnu. Z okolních strání sváželi vhodné kameny a museli tak činit s velkou opatrností, neboť učitelský si přál, aby na nich zůstal růst mech.
Slavnostní odhalení pomníku se uskutečnilo už po třech týdnech - 28.října 1921 k třetímu výročí vzniku Československé republiky. Na boční straně byl vyryt text: Srdce jeho hořelo láskou k ukřižovanému národu.
Tento pomník časem zanikl a dnes tu stojí jeho přesná napodobenina, doplněná vyobrazením dvou dětí spínajících k reliéfu T.G.Masaryka ruce.
Za pomníkem jsou na zdi bývalé školní budovy umístěny dvě pamětní desky.
První je věnována učiteli Cyrilovi Machovi, narozenému 1888, který ve škole v Zákopčí učil mezi lety 1920 až 1940. Osud velkého vlastence se završil v květnu 1945, kdy v Praze padl při obraně Českého rozhlasu.
Druhá deska je upomínkou na spisovatele J.F.Karase, jenž se tady v Zákopčí usadil v domku nad školou. Místní jej měli rádi a bez problémů jej přijali za „svého.“