Loading...
Nejvýznamnější památkou malé vísky Jakubovice, nacházející se nedaleko Šumperka, je raně barokní, růžový, kostel Nanebevzetí Panny Marie pocházející z konce 17. století. Celý areál tohoto kostela byl na seznam našich kulturních památek zapsán již v květnu roku 1958. Jako důvod památkové ochrany bývá v tomto případě zmiňován převážně fakt, že se jedná o „pozoruhodnou, intaktně dochovanou, barokní architektura z roku 1697 s věží na východní straně kostela". A také s věžními hodinami.
Dnešní kostel sice pochází až z konce 17. století, ale samotné Jakubovice jsou poprvé písemné zmíňovány již v roce 1335. A dřevěný kostel s farou zde stával nejpozději od roku 1350. Ten byl ale ještě zasvěcen sv. Kateřině a spadal pod biskupství v Litomyšli. Pro velmi špatný technický stav jej nechal na konci 17. století strhnout kníže Lichtenstein, který také hned pověřil známého italského architekta Domenica Martinelliho, aby vypracoval projekt na nový barokní kostel. Ten byl roku 1697 dokončen, slavnostně vysvěcen a také zasvěcen Nanebevzetí Panny Marie.
Prvních větších úprav se – 22,5 m dlouhý a 14,25 m široký - kostel dočkal v roce 1822, kompletní rekonstrukce pak v letech 1976 až 1980. Další menší opravy a rekonstrukční práce zde proběhly v průběhu let 1991, 1995, 1999 až 2000 a 2008 až 2009.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Jakubovicích je obklopen zděnou hřbitovní zdí, která až do roku 1933 ohraničovala hřbitov s márnicí. Na západní straně je zeď prolomena vstupní branou, ke které vede empírové schodiště z roku 1833. U zdi se nachází kamenný kříž a pomník obětem první světové války.
Samotný kostel je postaven na půdorysu kříže, který tvoří hlavní loď se dvěma protilehlými kaplemi. Na východní straně se nachází hranolová věž s hodinami, ve které jsou zavěšeny tři malé novodobé zvony (poslední z nich zde byl zavěšen v roce 1980). Na kruchtě jsou umístěny varhany. Hlavní oltář s obrazem Nanebevzetí Panny Marie pochází z roku 1796 a po jeho stranách se nacházejí dřevěné sochy sv. Cyrila a Metoděje. V roce 1851 byly do kostela instalovány dva nové boční oltáře, které však byly roku 1979 odstraněny a zůstaly po nich pouze sochy Božského Srdce Páně a Srdce Panny Marie na podstavcích. Ve výklenku u bočních dveří najdeme také Pannu Marii Lurdskou.
Areál kostela i samotný svatostánek jsou většinou uzamčeny, a proto se sem veřejnost běžně nedostane. Možnosti jsou pouze mimořádné příležitosti nebo nedělní ranní mše, které zde probíhají v 7:30 hod.