Jarošův mlýn
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
Byl vybudován před 2. světovou válkou na místě, kde dříve stával původní menší mlýn. Nově vybudovaný 4podlažní mlýn byl vybaven tehdejší nejmodernější mlýnskou technologií a strojním zařízením. Vodní náhon přiváděl vodu z koryta Bílého potoka do vodní nádrže, ze které byla voda spádem vedena na lopatky dvou Francisových turbín sloužících k pohonu mlýnských strojů. Ministerstvo kultury v r. 2002 prohlásilo vodní Jarošův mlýn za kulturní památku. Majitelé zde vybudovali Muzeum řemesla mlynářského, které je přístupné veřejnosti
Jarošův mlýn ve Veverské Bítýšce je muzeem mlynářského řemesla. Probíhají zde prohlídky mlýnské budovy a mlecích zařízení z 1. poloviny 20. století s podrobným popisem postupu výroby jednotlivých druhů mouky a dalších produktů.
Pokud sem zamíříte, čeká vás příjemný pan průvodce (a majitel mlýna), který se ve své práci vyzná - a vyzná se také v mlýně, jeho vybavení, historii i dalších věcech. Moc pěkně se s ním povídá, i proto můžu návštěvu vřele doporučit.
Historie
První zmínky o mlýně na místě toho dnešního pocházejí ze 17. století, kdy zde stával malý mlýnek. Jednalo se o jeden z mnoha mlýnů na Bílém potoce, jeden z posledních na jeho toku. Sloužil obyvatelům Veverské Bítýšky a blízkého (toho opravdu blízkého, tj. do dvou kilometrů) okolí.
Na konci 30. let 20. století byl mlýn, který byl v té době mimo provoz, výrazně rozšířen - došlo k demolici budov, které na místě dosud stály, a místo nich byla vystavěna dnešní čtyřpatrová budova vybavená nejmodernějšími stroji na zpracování obilí. Ty jsou v mlýně umístěny do současnosti.
Turistické informace
K Jarošovu mlýnu se dostanete po modré turistické značce z centra Veverské Bítýšky nebo od Šmelcovny (z údolí Bílého potoka). Pokud se k mlýnu vydáte autem, parkování je možné přímo před mlýnem.
Otevírací doba
březen-červen, září-prosinec: pá-ne 9:00-19:00
červenec-srpen: út-ne 9:00-19:00
Vstupné:
plné 60,- Kč
snížené 30,- Kč