Loading...
Obce, které zásluhou nacistů málem zmizely z povrchu zemského, nám byly svého času připomínány poměrně často, a nezapomíná se na ně ani v době současné. Občas se však dnes už připustí, že na tragické smrti jejich obyvatel měli zřejmě „hodní“, převážně sovětští, partyzáni téměř stejnou zásluhu jako ti „zlí“ Němci. A právě takovou obcí je i Javoříčko na Litovelsku (součást obce Luká), které přepadové komando SS vypálilo 5. května 1945.
Současné Javoříčko ovšem leží pár desítek metrů od původní vesnice, na jejímž místě byl v roce 1951 postaven pískovcový památník a později vybudován i celý pietní areál. A jak je dnes dobrým zvykem, časem se zde objevila také „povinná“ naučná stezka a také tzv. hrobodomy. Tehdy se psal rok 2013.
Javoříčské hrobodomy jsou vlastně nově vybudovanými základy původních domů (mělo by jich být celkem pět, ale viděli jsme jen čtyři) a tvoří dnes část zastavení zmíněné NS, která má turisty netradiční formou informovat o tragickém osudu místních občanů na samém konci II. světové války. Tyto základy jsou postaveny z vápencových kamenů na betonové desce. U každého hrobodomu si turisté mohou přečíst části autentických příběhů přímých účastníků javoříčské tragédie, při které bylo zabito 38 zdejších mužů. Nejmladšímu z nich tehdy bylo patnáct let, nejstaršímu šestasedmdesát. Autor článku se ovšem v této chvíli musí přiznat, že mu např. příběh o tom, jak jeden muž střílejícím Němcům utekl i poté, co dostal do nohy 6 zásahů z kulometu, přišel stejně nadnesený, jako některé sovětské válečné filmy, na které musel chodit jako žák školou povinný.
Hrobodomy byly postaveny nákladem okolo jednoho milionu korun za pomoci leteckých snímků z archivu československé armády a starých katastrálních map. Na jednotlivých informačních tabulích se dozvíme, že pro Litovelsko byli opravdu partyzáni opilce a vraha Fursenka (ještě horší však prý byla partyzánská „markytánka pro všechny“ Naděžda Ivanovová) stejným neštěstím jako Lüdemanův oddíl SS.
Vidět zde tedy zásluhou obce Luká a Iniciativy pro podporu vypálených obcí můžeme hrobodomy č. 1 (Burešovi), č. 2 (Malínkovi), č. 3 (Zapletalovi) a č. 4 (Mrckovi). Podle dobových záznamů bylo tehdy v obci zničeno celkem 32 usedlostí a zachován zůstal jeden dům, škola a kaplička. Vzorem pro zřízení zdejších tzv. hrobodomů prý bylo – za války podobně postižené - slovenské Kaliště.