Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Když se některý z přibližně osmi stovek obyvatel vesnice Luká rouhodne vyrazit na velký nákup, může si teoreticky vybírat z několika možností. Obec se totiž nachází relativně nedaleko – tedy mezi 10 až 20 kilometry – od měst Litovel, Mohelnice a Uničov. A pokud by Morava nestačila, tak něco přes 20 km je to odsud do – již nějaký čas - východočeské Moravské Třebové. První písemná zmínka o této obci v olomouckém okresu pochází z roku 1349, některé informační prameny však přísahají na rok 1313. A pro většinu turistů i případných návštěvníků Luké bude jistě přínosná informace, že součástí této malebné vesnice mezi kopci Drahanské vrchoviny je také Javoříčko, které bylo 5. května 1945 vypáleno oddíly SS (na paměť této události zde byl postaven Pomník vítězství) a v jehož blízkosti se nachází zřejmě nejkrásnější krápníkové jeskyně v České republice.
Dominantou obce Luká je – jak už většinou bývá „dobrým zvykem“ – Kostel sv. Jana Křtitele, barokní následovník gotického farního kostela, který na tomto místě stával již v polovině 14. století. V té době byla Luká označována jako městečko. Současný kostel však pochází z období, kdy obec patřila významnému portugalskému šlechtickému rodu, tedy vévodům Sylva-Taroucca, mezi jejichž členy byl i držitel Řádu zlatého rouna a poradní ministr císaře Karla VI. Chrám sv. Jana Křtitele byl vystavěn – jako hřbitovní – v letech 1732 až 1734, jen věž pochází až z roku 1792. Zvon s reliéfním nápisovým vlysem však je datován rokem 1501. Hřbitov u kostela byl zrušen roku 1913 a před jeho někdejším areálem najdeme pískovcový kříž z I. poloviny 19. století..
Kostel sv. Jana Křtitele je podélnou sálovou stavbou s hranolovou věží v ose západního průčelí a se čtyřbokou sakristií s oratoří v patře na jižní straně. Hladké fasády chrámu jsou členěny lizénami a okny. Hlavní vstup je umístěn v podvěží, na jižní straně lodi je boční vstupní portál. Loď kostela má valenou klenbu s výsečemi, sakristie a podvěží jsou zaklenuty plackou. V západní části lodi se nachází hudební kruchta na arkádách. Mramorový hlavní oltář z poloviny 18. století sem byl přemístěn ze zbořeného olomouckého kostela Panny Marie na Předhradí. Součástí oltáře jsou původní sochy sv. Augustina a sv. Mikuláše a novodobé obrazy. Najdeme zde také sochu světice ze II. čtvrtiny 18. století.
V roce 1938 byl opraven exteriér kostela, včetně oplechování věže s novou bání, což je zajímavé zejména v souvislosti s tím, že jen rok před tím byl interiér chrámu vyzdoben malbami akademického malíře Jana Daňka z Letovic, který zde namaloval Nejsvětější Trojici (strop presbytáře), Pannu Marii (dle španělského barokního malíře B.E. Murilla - strop lodi) a obraz sv. Václava (podle Mikoláše Alše - nad kruchtou). V posledních letech prošel kostel v Luké další náročnou dlouholetou rekonstrukcí (nová elektroinstalace, omítky, výmalba, okna, dveře i podlaha, zabezpečení proti vlhkosti, rekonstruované varhany a kůr, nový oltářní stůl) a v letošním roce byl znovuzprovozněn po opětovném vysvěcení chrámu olomouckým arcibiskupem Janem Graubnerem.