Javorník, Jánský vrch – zámecký park
Jako každý slušný zámek, má i ten v Javorníku svůj park. Podle blízkého návrší se zámek zove Jánský vrch, byť samotná kóta je o nějaké stovky metrů jihozápadněji. Předchůdcem současného zámku byl nějaký hrádek z přelomu 13. a 14. století. Od roku 1371 byl hrad ve správě biskupů ve Vratislavi a platilo to až do roku 1945. Vratislav jako celé Slezsko dlouho patřila k lénům českých králů, ale po prohraných válkách z Pruskem se velká část Slezska dostala do cizí správy, což už je jiná historie. Roku 1766 si Javorník vybral za sídlo biskup Schaffgotsch a rozpadající se hrádek zažil přestavbu na honosné barokní sídlo.
Nechyběla i nějaká okrasná zahrada, jejíchž předchůdkyní ovšem byla spíše zahrada zelinářská. Menší okrasná francouzského typu vznikla na východní straně zámek u hlavního vstupu. Samotný park pak na jižní straně zámeckého komplexu. Jde o rozlohou nevelký anglický park, ale vzhledem k tomu, že park částečně navazuje na sousední les, zdá se zelený komplex ve skutečnosti rozsáhlejší. Nakonec částečně bychom k parku mohli řadit i porost kolem stoupající cesty k z města, případně i květinová terasa s vyhlídkou na město u tzv. Eichendorfovy lavice.
Park míval samozřejmě i nějakou uměleckou výzdobu, z které se příliš nedochovalo. Poničená je Františkova kašna z 30. let minulého století. Na sloupu bývala socha sv. Františka z Assisi. Nádržka je ozdobená reliéfy ptactva, na úctu sv. Františka, ochránce přírody. Z novějších artefaktů lze uvézt novodobou Bosonohou stezku, což je vlastně takový Kneipův chodníček.
V částech blíže k parku se dají najít některé cizokrajné stromy (zerav západní, zerav obrovský, zeravec východní, jedle nikkoská, javory, katalpa trubačovitá, dřezovec trojtrnný, liliovník tulipánokvětý . Hortenzie velkolistá, ruj vlasatá a další. Většina dalších stromů a keřů je domácí provenience.