Jesenice
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Městečko
Jesenice leží ve Středních Čechách, západním směrem od města Rakovník.Městečko se rozkládá pod vrcholky Rakovnické pahorkatiny a nad levým břehem Jesenického potoka. U jihozápadního a východního okraje města jsou vybudovány dva rozsáhlé rybníky Fikač a Velký rybník. Velký rybník je určen pro rekreační využití. Na jeho břehu je přírodní koupaliště, kemp a řada chat a penzionů. Město obklopují zalesněné stráně přírodního parku Jesenicko. Od severního okraje městečka se rozprostírá chmelnice. Další lokalitu pro pěstování chmele najdeme severním směrem od městečka. Jihozápadním směrem od Jesenice je u obce Podbořánky vybudováno golfové hřiště. Ve městě se křižuje lokální značená cyklistická trasa s dálkovou cyklostezko s názvem Kralovicko II. Pro pěší turisty město nabízí několik značených turistických tras. Severním směrem z městečka se vydáme ke zřícenině hradu Petršpurk a odtud budeme pokračovat k další zřícenině Šprymberk, přes vrchol Vlčí kámen ( 482 m.n.m.) dojdeme na úbočí kopce Tobiášův vrch ( 507 m.n.m.), kde je postavena rozhledna. Jihozápadním směrem půjdeme kolem Velkého rybníka a můžeme dojít na vrcholek Krtské skály ( 524 m.n.m.). Na pěší túru se můžeme vydat i mimo značené cesty, okolní lesy jsou vyhlášené revíry houbařů.
Historie
Na počátku 14. století tu vznikla na křižovatce obchodních cest osada s tvrzí. První zmínka o Jesenici pochází z roku 1321. V roce 1409 byla osada povýšena na městečko. V období husitských válek bylo městečko napadeno a vypáleno. V okolí městečka bylo naleziště stříbra a od 16. století se tento nerost těžil. Císař Rudolf II. nechal městečko povýšit na město. V období třicetileté války bylo městečko z větší části poničeno a obyvatelé byly povražděni. Novými obyvateli Jesenice byli Němci z oblasti CHEBska, což vedlo k tomu, že v roce 1647 byl ve městečku úřední jazyk němčina. Městské náměstí má lichoběžníkový půdorys. Budova bývalého soudu na náměstí byla postavena v polovině 19. století. Původně románský Kostel svatého Petra a Pavla byl v 17. a 18. století přestavěn v barokním slohu. Kaple svatého Antonína a nedaleká fara byly postaveny v roce 1760. Zajímavostí ve městě je tak zvané celní kolo, což je kulatý křížový kámen, který můžeme vidět pod mostem u výpadovky na Plzeň. Severním směrem od města je zatopený lom, který použili tvůrci jako exteriér pro natočení filmu Radúz a Mahulena.
kostel sv. Petra a Pavla (13. stol.)
archeologické nálezy
3 smírčí kříže
barokní fara (1760)
muzeum
sousoší Nejsvětější Trojice (1910)
Jiný název objektu Jechnitc, Jechenicium, Jeseník
Prvopočátek osídlení byl na základě archeologických nálezů starých kolem 7000 let, zasazen do doby kamenné. Další nálezy pocházely z mladších dob a byly odhadnuty na 5. století př.n.l. V té době zde bylo patrně malé sídliště. Kolem 8. století našeho letopočtu se v okolí začali usazovat slovanské kmeny a tak je možné, že i zde vznikla původní osada. Při datu první zmínky a tedy v roce 1321, je majitelem vsi uveden jistý Bořita, který užívá zdejšího predikátu. Pravděpodobně zde v té době již stávala tvrz, která však zanikla beze stop a o jejím umístění hovoří snad jen název jedné z městských částí – Starý hrad. Dle některých náznaků však můžeme usoudit, že původní ves je mnohem staršího založení a tak počátky původní obce lze posunout až k 11. století. Ve druhé polovině 14. století se ves dostala k majetkům pánů z Janovic, kteří v té době drželi nedaleký Petrohrad, ke kterému následně, v roce 1418, jesenické statky připojili. V průběhu husitských bouří došlo ke zpustošení obce a k většímu rozmachu došlo až v 16. století, kdy se v okolí začalo těžit stříbro. V roce 1599 se Jesenice dostala do majetků pánů z Landštejna a počátkem 17. století se na jesenických statcích majitelsky zapisuji Libštejnští z Kolovrat. Po bělohorských konfiskacích získali však celou Jesenici Černínové. Jednou z nejzajímavějších památek Jesenice, je Kostel Sv. Petra a Pavla, který je ve svém jádře románského založení z 11. století a upravovaný ve 13. století. Následně prošel v roce 1686 přestavbou a do současné podoby jej uvedla přestavba v roce 1725. Zajímavá je i zdejší barokní fara pocházející z roku 1760 a zajímavé barokní sochy na zdejším hřbitově. Sousoší Nejsvětější Trojice se nachází na Mírovém náměstí. Jeden z křížů, označovaný také jako celní kolo, nalezneme u mostu a další dva kamenné kříže u jesenického muzea. Obcí prochází zelená TZN od Žihle pokračující dále na Kosobody a Soseň. Také žlutá TZN přicházející od Petrohradu, pokračuje po průchodu Jesenicí ke Svtaému Hubertovi a do Velké Chmelištné.