Jeseník – Náměstí Svobody
Turistické cíle • Příroda • Park
Město Jeseník je díky poloze mezi třemi pohořími vcelku dostatečně obdařené zelení. Kupodivu v blízkosti samotného centra města najdeme jen jeden park, spíše parčík. Nutno ale jesenické omluvit, protože kde je místo, roste nějaký strom, keř, kytka nebo alespoň trávník. Nakonec město zas tak velké není a velké Smetanovy sady pod Zlatým Chlumem zas tak daleko od centra nejsou a od severu se k městu limitně přibližují svahy Studničního vrchu s lázeňským areálem.
Tím větší a skoro jediným centrální parkem je tak vlastně jen ten co se nalézá na náměstí Svobody, tedy prostoru jižně od centrálního Masarykova náměstí. V podstatě jde spíš o rozšířený prostor příjezdové cesty od jižního směru, tedy od přechodu hor Hrubého Jeseníku z údolí Bělé (a od Červenohorského sedla). Parková úprava prostoru je relativně nová, ještě koncem 19. století bylo náměstí bez větší zeleně. Ozdobu ale tenkrát náměstí mělo v podobě veřejné kašny. Tu zde již dnes nenajdeme, ale dá se najít ve zmíněných Smetanových sadech pod názvem Neuburský pramen (případně U Lva). Parková úprava začala vznikat až koncem 19. století, na počátku 20. století byl již park poměrně vzrostlý a kašnu nahradil vodotrysk s andělíčky.
Park na náměstí Svobody není nijak výjimečný osázenou zelení, ale návštěvníka může zaujmout malá galerie kamenických prací, které park zdobí. Nakonec Jesenicko je krajem vody a kamene a díla zde prezentovaná jsou výtvorem z občasných sympozií, které se tu konají. V jihozápadním rohu náměstí, vlastně mimo park přes ulici je k vidění pomník Česko-německého porozumění z roku 2006.
Ten zde byl umístěn na paměť 125. výročí založení Moravsko-slezského sudetského horského spolku, první turistické organizace v Jeseníkách. I ten má vcelku jednoduchou podobu velkého bloku kamene s kovovou pamětní deskou. Pomník není ale zcela nový, původně jde o pomník Friedricha L. Jahna, zakladatele tělocvičného spolku Turnverein. Kámen je jeden z největších bludných balvanů, které na Jesenicko dotlačil severský ledovec. Po roce 1945 byla na kámen umístěna deska s českým lvem na počest vzniku Československa 28. 10. 1918.
Náměstí Svobody kupodivu není názvem novodobým, ale vychází z německého názvu Freiheitstrasse. Jen tedy ulice byla povýšena na to náměstí.