Loading...
Turistické cíle • Příroda • Hora
Sice jde o dva vrcholy, ale už svým názvem patří tak nějak k sobě. Oba jsou součástí hlavní Jesenické hřebenovky mezi Červenohorským sedlem a Pradědem. Pomyslně tvoří dva schody před vstupem do oblasti kolem Pradědu od západu (přesněji severozápadu). V blízkosti vrcholů prochází i hlavní červená značená turistická trasa. Malý Jezerník se výrazněji zvedá od sedélka pod Výrovkou (s turistickým značením Pod Malým Jezerníkem). Od jeho vrcholu vybíhají mimo hmoty hlavního hřebene severní rozsocha Malý Klín (1099), k jihozápadu pak Hřbety (1058). Výstup k vrcholu po hřebenovce je vcelku jednoduchý, mimo to lze narazit na neznačenou pěšinu u rozcestí Kamzík (zelená a modrá TZ) jižně od hlavního vrcholu.
K vyššímu Velkému Jezerníku je nutno překonat 100 výškových metrů poměrně strmým výstupem po červené značce, případně o něco mírnější po zelené TZ. Zatímco Malý Jezerník má označený vrchol, Velký Jezerník vrchol pro turisty označený nemá. Ten se ukrývá někde v lese zhruba jihozápadně od mělkého sedla Slatě, které Jezerníky odděluje od Malého Dědu (1355).
Vlastně oba vrcholy Jezerníků jsou velmi ploché, takže podobné výšky, udávané v mapách (1208 a 1309 m n.m.) můžeme naměřit vícekrát.
Velký Jezerník se z východu již přimyká k hmotám, které tvoří okolí Pradědu, výrazný výběžek tvoří ale jihozápadní Medvědí hřbet (1261).
Název hor je patrně odkazem na četná jezírka, která na plochách temenech můžeme objevit (pro snažší průchod jsou instalovány haťové chodníky). Vody naakumulované v malých slatích tvoří základ pro vznik potůčků, na sever Studený potok (na tom je níže Vysoký vodopád), na jih odtéká Hladový potok do Divoké Desné.
Kromě menší skalky na úbočí Malého Jezerníku nejsou hory zdobeny výraznějšími skalami (což je v Jeseníkách spíše výjimka). Horniny obsažené v podkladových vrstvách jsou poměrně běžné místní ruly.
Na rozdíl od většího vrcholu, který je zčásti zahrnut do oblasti NPR Praděd byl Malý Jezerník zasažen ne zrovna citlivou těžbou dřeva (a emisemi), takže dlouho byla na jeho vrcholu bezútěšná planina (pomalu zarůstá). Okolí hlavního vrcholu se Slatěmi, které spadají pod ochranu má naproti tomu již zčásti pralesní charakter, ale protože rašelinná půda neposkytuje příliš živin a v blízkosti je i horní hranice lesa, je zde růstový potenciál již nižší.
Jakožto kopce v Sudetech, měly i Jezeníky svůj německý název; Kleine, Grosse Seeberg. Člověk ani nemusí být velký lingvista, aby poznal, že v podstatě názvy odpovídají českému ekvivalentu, tedy jezerní hory.