Jihlavská brána Matky Boží
Mohutné hradby byly okolo města budovány už před polovinou 13.století a brzy dosáhly délky několika kilometrů. Jejich součástí byl kromě 6 metrů vysokých hradebních zdí a parkánů také hluboký příkop. Hradební pás byl zpevněn věžemi, parkánový baštami a až do poloviny 19.století se zde nacházelo pět městských bran. Pak byla velká část opevnění i spolu s bránami zbourána a zachovala sez nich jen jedna jediná – brána Matky Boží.
Dnes je její 24 metrů vysoká věž jedním ze symbolů Jihlavy. Symbolem navíc snadno zapamatovatelným, neboť její vrchol zdobí neobvyklá atika z 16.století, kdy byla původně gotická brána přestavěna renesančně. Při bourání jejích sester ve „století páry“ byl pouze jí jediné darován život a navíc se v té době dočkala i první velké opravy. K další velké rekonstrukci se přistoupilo až v roce 1996.
Dnes je tento historický klenot přístupný veřejnosti a kromě výhledů z věže se návštěvníci mohou potěšit i několika expozicemi. Je zde umístěna např. výstava obrazů ak.malíře Gustava Kruma, která čítá na 25 reprodukcí. Jedná se převážně o akvarely a tempery znázorňující důležité okamžiky z historie Jihlavy. (Originály možno spatřit při návštěvě radnice v primátorském salonku.)
Další stálá expozice má název Jihlavská pevnost a po jejím shlédnutí odchází návštěvník poučen o vzniku a vývoji zdejšího městského opevnění.
Je zde k vidění i freska z roku 1402, která sem byla přenesena z kostela Nanebevzetí Panny Marie.
Dále historické veduty a plány města a také soubor leteckých fotografií města z rozmezí let 1948 až 1993.
K zajímavým exponátům patří také staré hodinové stroje a výstavka o jihlavském astronomickém sdružení. Jeho členové totiž dosud nemají vlastní hvězdárnu, a proto věž brány Matky Boží využívají jako svoji pozorovatelnu. Mají zde umístěn hvězdářský dalekohled, který je nejen veřejný, ale také největší na celé Vysočině.