Poutní místo v Jiřetíně pod Jedlovou - křížová cesta na Křížovou horu
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Poutní místo
Na severní straně Lužických hor se nachází nevelká obec Jiřetín pod Jedlovou. Lidé se zde kdysi zabydleli na úpatí Křížové hory. Tento kopec se svojí nadmořskou výškou 574 metrů není sice kdovíjak vysoký, ale na krátké vzdálenosti se zvedá o 100 metrů výš než Jiřetínské náměstí. Dnes má Jiřetín pod Jedlovou, který získal v roce 1998 titul „Vesnice roku“ okolo 600 obyvatel.
Obec sice nabízí mnoho zajímavého, ale převážně kroky návštěvníků vedou na Křížovou horu. Většina takových známých míst má svou legendu. Ani v tomto případě tomu není jinak. V 17. století, v době protireformace, bylo donuceno opustit zdejší kraj mnoho luteránů, kteří odmítli přestoupit na katolickou víru. Mezi nimi bylo také sedm bratří z Jiřetína. Avšak hned první noc v cizině se jim zdál sen, ve kterém se zjevil Spasitel na kříži a vybídl je k návratu domů z exodu. Poslechl ho nejmladší z nich, který byl beztak nemocen. Po příchodu do Jiřetína se stal katolíkem, převzal otcův majetek a na pozemku, na úpatí Křížové hory nechal vystavět dřevěný kříž. O berlích se chodil k němu modlit a záhy se uzdravil. Zpráva o tomto zázraku se roznesla do širého kraje a ke kříži začali přicházet další nemocní věřící.
A tak se zde v 18. století, kousek pod vrcholem (563 m.n.m.), začalo rodit poutní místo spojené s touto legendou. Místní farář Gottfried Liessner nechal postavit křížovou cestu a dřevěnou kapli. Areál byl vysvěcen 17. září 1764. Dřevěná kaple byla sice zničena v bouři, ale postupem času ji nahradila kaple kamenná, kterou roku 1817 vysvětili s právem sloužení mše svaté.
Od silnice musí člověk vystoupat po kamenných schodech, aby se ocitl buď u hlavního vstupu, nebo u jednoho ze dvou bočních menších vchodů. První, co z tohoto místa uvidí, kromě celkového impozantního pohledu, je výjev z Getsemanské zahrady - sochy tří spících apoštolů Petra, Jakuba a Jana. V zahrádce se modlí Kristus a před ním je anděl s pohárem v ruce. Zde byl také podle legendy postaven původní dřevěný kříž. Vlevo od křížové cesty, na okraji lesa je socha znázorňující sedícího Ježíše se spoutanýma rukama a trnovou korunou.
A to již člověk může stoupat barokní křížovou cestou mezi lipami na Křížovou horu. Postupně prochází okolo jedenácti zděných kapliček s reliéfními výjevy stojících v přímce za sebou, až dojde ke kapli Povýšení sv. Kříže s barokní věží a hodinami, kde se nachází 12. a 13. zastavení. Poslední 14. zastavení je za tímto objektem v menší kapli božího hrobu. Vedle kaple Povýšení sv. Kříže je Socha Neposkvrněné Panny Marie.
V roce 1969 byl areál Křížové hory prohlášen za kulturní památku a od roku 1991 probíhá celková obnova tohoto místa. V dnešní době je areál na Křížové hoře nejvýznamnější památkou a dominantou obce Jiřetín pod Jedlovou.
Autem lze zajet až na konec Křížové ulice, kde je malé parkoviště pod začátkem křížové cesty nebo je možné nechat vůz na centrálním parkovišti u infocentra a jít z náměstí Jiřího dle ukazatelů pěšky po zelené turistické značce. Autobusem i vlakem se lze také dopravit do obce.
Místo s touto impozantní křížovou cestou zaujalo též filmaře, konkrétně režiséra F.A.Brabce, který zde v roce 2008 natočil některé záběry pro film „Máj“. Inspirací pro jeho vznik se stalo vrcholné dílo českého romantismu, báseň „Máj“ Karla Hynka Máchy.
Při pobytu v Rumburku a okolí jsme navštívili například tato zajímavá místa:
- Loretánská kaple Panny Marie, Kostel sv. Vavřince a komplex kláštera: https://www.turistika.cz/mista/kostel-sv-vavrince-a-komplex-klastera-s-loretanskou-kapli-panny-marie
- rozhledna Dymník: https://www.turistika.cz/mista/rozhledna-dymnik-u-mesta-rumburk
- kamenná hvězda pod rozhlednou Dymník: https://www.turistika.cz/mista/kamenny-strom-zivota-na-dymniku-u-mesta-rumburk
- Kaple sv. Jana Křtitele na Strážném vrchu: https://www.turistika.cz/mista/kaple-sv-jana-krtitele-na-straznem-vrchu
- pomník Rumburské vzpoury: https://www.turistika.cz/mista/pomnik-rumburske-vzpoury-ve-meste-rumburk
- město Rumburk: https://www.turistika.cz/mista/mesto-rumburk
- jedno nevšední, ale velice zajímavé místo v obci Doubnice u Krásné Lípy:https://www.turistika.cz/mista/jedno-nevsedni-ale-velice-zajimave-misto-v-obci-doubnice-u-krasne-lipy
- město Krásná Lípa: https://www.turistika.cz/mista/mesto-krasna-lipa-sidlo-spravy-narodniho-parku-np-ceske-svycarsko
- úžasná čokoládovna v Krásné Lípě: https://www.turistika.cz/mista/cokoladovna-mana-v-krasne-lipe
- hrad Tolštejn: https://www.turistika.cz/mista/zricenina-hradu-tolstejn-nedaleko-obce-jiretin-pod-jedlovou
- Kyjovské údolí: https://www.turistika.cz/mista/kyjovske-udoli-tajuplne-misto-v-np-ceske-svycarsko
- smírčí kříž v obci Velenice: https://www.turistika.cz/mista/smirci-kriz-v-obci-velenice-u-ceske-lipy
- socha sv. Jana Nepomuckého v obci Velenice: https://www.turistika.cz/mista/socha-sv-jana-nepomuckeho-v-obci-velenice-u-ceske-lipy
- kaple Božího hrobu u obce Velenice: https://www.turistika.cz/mista/pusobiva-skalni-kaple-boziho-hrobu-u-obce-velenice-ceska-lipa
- reliéfy ve skále u obce Velenice: https://www.turistika.cz/mista/reliefy-ve-skale-v-obci-velenice-u-ceske-lipy
Během našeho pobytu v Rumburku jsme byli ubytováni zde: https://www.turistika.cz/rady/hotel-luzan-v-rumburku
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/