Loading...
Turistické cíle • Ostatní • Zajímavost
Pro mnohé se jedná o místo poznamenané těžbou hnědého uhlí, kde nelze nic zajímavého spatřit. Ale skutečnost je naštěstí zcela jiná. Město Kadaň, které leží na úpatí Doupovských a Krušných hor se rozvíjí a myslím, že každý bude velice mile překvapen při jeho návštěvě. Pomyslnou osou tohoto území je životodárná řeka Ohře, na jejímž levém břehu město leží. Zdejší osídlení sahá hluboko do minulosti. Již na přelomu 11. a 12. století zde byla založena trhová osada, která se za panování Přemysla Otakara II. (někdy před rokem 1261) stala Královským městem. Během následujících staletí zažívala Kadaň jak rozkvět, tak drancování vojsky či požáry. Naštěstí se toho zajímavého do dnešních dnů zachovalo dost a tak návštěvu města, jehož historické jádro bylo v roce 1978 prohlášeno městskou památkovou rezervací, mohu po vlastní zkušenosti doporučit.
Mezi nejvýznamnější zdejší památky patří Františkánský klášter s poutním kostelem Zvěstování Páně a Čtrnácti sv. Pomocníků, tajemná i lákavá Katova ulička, která je nejužší uličkou v České republice, rozhledna Svatý vrch na Svatém kopečku nebo Křížová cesta ve Smetanových sadech čili Sedm pádů Kristových, která vede od radniční věže k Františkánskému klášteru Čtrnácti sv. Pomocníků. V Kadani je toho zajímavého mnohem více, například městské opevnění, Mikulovská a Žatecká brána nebo sněhobílá, 54 metrů vysoká radniční věž, farní kostel Povýšení sv. Kříže, Alžbětinský klášter s kostelem sv. Rodiny a sv. Alžběty, bývalý špitální kostel Stětí sv. Jana Křtitele, Sloup Nejsvětější trojice. Ve městě funguje infocentru na Mírovém náměstí a zajímavé informace se lze dozvědět také na internetu: http://www.mesto-kadan.cz/.
Při mé nedávné návštěvě mě zaujalo ještě něco. Když jsem šel po nově upraveném nábřeží pojmenovaném po Maxipsovi Fíkovi, ocitl jsem se až pod kadaňským hradem. Ten je také určitě zajímavý, ale pod ním, u řeky, se nachází něco velmi zajímavého.
V Kadani totiž mají repliku pražského Orloje. Kdo četl Staré pověsti české od Aloise Jiráska a zná příběh mistra Hanuše, se patrně ptá, proč je orloj zrovna v Kadani? Je známo, že pražští konšelé odměnili mistra Hanuše, autora tohoto velkolepého díla v Praze tím, že ho dali oslepit, aby nemohl vytvořit něco podobného jinde.
Ale historická fakta říkají něco jiného. Autorem staroměstského orloje v Praze byl královský hodinář Mikuláš z Kadaně, který hodinový stroj dal dohromady již v roce 1410. A jako odměnu za své dílo obdržel dům vedle brány městské, kdež se do Nového Města na Koňský trh jde po příkopích městských. Jinak se toho o životě slovutného mistra orloje, Mikuláše z Kadaně moc neví. Jméno mistra Hanuše se objevuje až ke konci 15. století, kdy opravil orloj poničený v období husitských válek.
Vyprávění o zajímavých místech, která navštívím, také uveřejňuji na těchto stránkách:
http://bubinga.blog.cz/ nebo na iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/