Loading...
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Chodník, naučná stezka
Kamenné řady u Kounova objevil v roce 1934 mladý Kounovský učitel na vrchu Rovina. Do té doby nikdo nevěnoval řadám žádnou pozornost.Řady ukryté v lese jsou obrovské, rozkládají se na ploše několika hektarů.Některé kameny jsou tak veliké, že si nedokázal představit sílu, která by dokázala s nima hnout.Řady běží vedle sebe skoro rovnoběžně a téměř ve směru od severu k jihu. V prostoru řad nebo v blízkém okolí se nachází pět větších balvanů. Nejznámější jsou Pegas a Gibon
Dodnes nikdo přesně neurčil k čemu řady sloužily.Teorie o účelu kamenných řad jsou různé : 1) Pravěké posvátné místo ( chrám). 2) Pravěký kalendář. 3) Strědověké rozhraničení parcel. 4) Navigační systém pro UFO.Je to nejzáhadnéjší místo v České republice.
V roce 1934 řady prozkoumal a zaměřil Památkový úřad. První archeologický výzkum provedly v září roku 1939 Žatečtí muzejníci, kteří zjistili že kamenny jsou uloženy v lůžkách. Potvrdili že řady jsou lidské dílo.Stáří ani účel řad neobjasnili.V roce 1996 byly odebrány vzorky pro pylovou analýzu, která přinesla zjištění, že v době kdy řady vznikly, nebyla náhorní plošina porostlá lesem. Dobu vzniku se však opět nepodařilo určit.
Nedaleko Mutějovic je křemencový balvan vážící několik tun. Vyčnívá asi 1m nad povch. je dáván do polohové souvislosti s kamennými řadami u Kounova. Jedna s prohlubní na vrchu kamene má umělý původ. Měla sloužit jako astronomický hledáček. Lidé mu ale říkají čertův kámen.Podle pověsti nesl čert kámen do Říma, kde ho chtěl shodit na Chrám sv. Petra. Ale u Mutějovic zastihlo čerta kohoutí kokrhání, které mu odebralo sílu.Čert kámen upustil a zmizel v pekle. To je jedna z více verzí pověsti.