Zřícenina hradu Louzek (Suchdol u Bujanova)
Kdo má rád drobnější romantické zříceniny gotických hradů, nemůže být jihočeským Louzkem rozhodně zklamán. Hrad Louzek byl vybudován někdy na přelomu 13. a 14. století, zřejmě skutečně okolo roku 1300. Nachází se na širokém skalním ostrohu nad řekou Malší a od počátku sloužil jako strážní hrad chránící starou zemskou obchodní stezku spojující České Budějovice s Rakousy.
Ani dnes se ještě stále neví, kdo vlastně hrad Loužek založil. Jisté je jen to, že jeho prvními známými majiteli byli na přelomu 14. a 15. století Jan a Hroch mladší z Maršovic (tito Vítkovci jsou někdy považováni i za zakladatele hradu, který by tak ovšem mohl vzniknout nejdříve v roce 1382 … a to je více než nepravděpodobné). Ty následně vystřídali páni z Malovic, kteří však brzy Louzek postoupili Oldřichu z Rožmberka. Až z této doby – tedy z roku 1421 – pochází první písemná zmínka o hradu Louzek.
Již v roce 1541 je však Louzek uváděn jako pustý, ale předpokládá se, že v této době už nebyl dlouhá léta obýván (snad dokonce již od roku 1460). V II. polovině 16. století začal pustnout a do současnosti se dochovaly pouze zbytky věže, část zdiva bývalého paláce a zbytky opevnění předhradí (valy a příkopy).
Stavebně měl hrad dvě části a původně patřil mezi jednodušší hrady bergfritového typu. Pozdější stavební úpravy rozšířily hradní jádro a z Louzku se zřejmě stal rozvinutější hrad donjonového typu s blokovou dispozicí. Malé předhradí bylo umístěno západně od hradního jádra, tedy na jižním okraji ostrožny. Severní a západní stranu pak chránila dvojice valů a příkop mezi nimi. Z jihu hradu poskytoval ochranu strmý svah. Původní vstup do předhradí se nacházel v jeho severovýchodním nároží.
Hradní jádro o pětiúhelném půdorysu bylo na severní a západní straně jištěno zdvojeným valem a příkopem spojeným s jižní skálou, která kryla přístupovou cestu. A právě v hradním jádru se dochovaly zbytky dvou významných staveb – hranolové věže s téměř čtvercovým půdorysem (8,4 x 8 m) v severozápadním nároží a prostorného jižního paláce. Do věže se vcházelo portálem v patře a svého času zřejmě byla obytná. Předpokládá se také, že původně byl palác pouze přízemní a jeho jižní strana dřevěná. Až později došlo k rozšíření a zvýšení jižního paláce, jehož prostory byly následně osvětleny velkými okny (dochovalo se jedno v přízemí a jedno v prvním patře). Mezi věží a nárožím jižního paláce byla také nově postavena budova brány. Louzek byl postaven z lomového kamene a jeho nejvyšší zeď dnes dosahuje do výšky 8 m.
Vzhledem k předchozím řádkům je zajímavé, že některé informační prameny tento areál popisují jako hrad pravidelné obdélné dispozice s velkou okrouhlou věží v jeho severovýchodním nároží. Zmiňují se také fragmenty dvou vnitřních stavení a špatnou finanční situaci stavitelů hradu, která jim dovolila postavit pouze malý hrádek v rohu strmých skal, který ze dvou stran chránil jen prostý násep s ve skále vylámaným příkopem.
Dochované zbytky hradu Louzek jsou vysoce ceněny jako ukázka hradního jištění obchodních cest ve středověkých Čechách i jako zajímavý příklad drobného strážního hradu jižních Čech. Jako takový pak byl Louzek mezi naše chráněné kulturní památky zařazen hned v květnu roku 1958.
Zřícenina hradu Louzek je celoročně volně přístupná. Nejkratší cesta k ní je po žluté TZ od malého parkoviště při hlavní silnici. Využít lze také modrou TZ spojující město Kaplice s Rychnovem nad Malší (tato příjemná cesta vede podél toku řeky Malše).
Návštěva tohoto půvabného místa je naprostou nezbytností pro každého, kdo má rád hradní zříceniny a jižní Čechy. A najděte někoho, kdo by neměl rád jižní Čechy a hradní zříceniny, že ano …