Ke skalním městům na Žárovém vrchu a na Plošině
Turistické cíle • Příroda • Skalní útvar
Naše putování začneme u Sedlové chaty, která leží ve výrazném sedle (948 m) mezi Lyrou a Žárovým vrchem. Z Karlovy Studánky je to sem po silnici a lesní asfaltce asi 4 km. K temeni Žárovému vrchu začneme stoupat lesní cestou vpravo, zanedlouho nás čeká výšvih okolo téměř 20 m vysoké, ale velmi úzké skalní hradby. (Při pohledu zdálky připomíná její čelo skalní věž). U skály lesní cesta končí a dále stoupáme vyšlapaným chodníkem přes rozsáhlou paseku až téměř pod vrcholek hory. Zde se chodník stáčí vlevo na vrcholovou mýtinu, pokrytou četnými skalními útvary. (Až sem je to od "Sedlovky" 1 km). Z vrcholu Žárového vrchu (1094 m), který zdobí nádherné skalisko, je za dobrého počasí nádherný kruhový výhled: do údolí Bílé Opavy, kde pod sebou někde tušíme lázně Karlovu Studánku, k Lyře a Pradědu, na celou oblast Orlíku a Medvědího vrchu, kde vidíme desítky a desítky dalších skalních útvarů... a na východě město Bruntál a obrovskou plochu vodní hladiny přehradní nádrže Slezská Harta.
Kromě tohoto nejvyššího skaliska je na odlesněném vrcholu v podrostu ukryto mnoho dalších skalních útvarů. Rozsáhlejší skalní bloky (i izolované skály a balvany) svým seskupením připomínají menší skalní město. Všechny tyto útvary jsou tu tvořeny migmatity a fylity, někde i ortorulou, což jsou horniny, které vypadají jako rula a tady jsou detailně provrásněné. Když si dosyta vychutnáme přenádherné vyhlídky - (bez dalekohledu bychom byli ochuzeni o mimořádný zážitek) - vydáme se vrcholovou pěšinou k východu. Míjíme další skalní uskupení - další skalní hradby, tory a mrazové sruby a pak zestupujeme lesním chodníčkem asi 0.5 km do sedla ke křižovatce lesních cest.Cesty klesají vlevo do údolí Střední Opavy, vpravo k Bílé Opavě, my pokračujeme chodníčkem stále přímo po hřebeni lesem a mezi mnoha pozoruhodnými menšími skalními útvary se dostaneme na první bezejmenný vrchol Plošiny. Je zarostlý vysokou travou a shluky stromů, chodníček se nám ztrácí, musíme se držet intuice a vrcholového hřebene (nikde nezestupovat!) Zanedlouho prokličkujeme mezi stromy k několika vysokým skaliskům, z nichž jedno nám z profilu připadá jako dokonalá napodobenina hlavy ovce. (Holt ona když sochá sama Matička Příroda a zrovna se jí chce, tak UMÍ!!)
Už mnohem zřetelnějšímm chodníčkem mírně klesneme a poté vystoupáme na východ k hlavnímu vrcholu Plošiny (1015 m). Tady nás ohromí překrásná skalní hradba, která jako by sem byla přestěhována odněkud z Broumovských stěn. Skalní stěna je velmi členitá, vystupují z ní skalní polověže a stromy "nezmaři", kterým se líbí život na skále. Nedaleko hradby odpočívá ještě jedna menší (a asi dobře naladěná) izolovaná skála typu tor - však také připomíná hlavu klauna! Z vrcholu klesá hřeben, tvořený úzkým pásem lučinaté holiny. Pod mýtinou by se podle mapy měla nacházet lesní cesta, která vás přivede pod Zámecký vrch a značeným okruhem vlevo či vpravo pak zestoupíte na okraj Vrbna pod Pradědem.
Já ale nevím proč - (a to jsem tudy šel zatím jen dvakrát) - jsem pokaždé odbočil asi v půlce mýtiny vlevo do lesa. Přes naprosto šílené jámy, propadliny a vývraty, které nejsou ve vysoké trávě vidět, a kolem mnoha menších skal a skalek jsem se dostal na začátek lesní cesty. Ta prudce spadá k lesní asfaltce od "Sedlovky" do Vrbna - (prochází tudy cyklotrasa) - a odsud je to do Vrbna s hezkými výhledy asi 3 km.
(Celá trasa Sedlová bouda - Žárový vrch - 2 vrcholy Plošiny - Vrbno pod Pradědem měří asi 6 km).