Klášter leží necelé dva kilometry od městečka Teplá, které se nachází na levém břehu říčky Teplé v Tepelské vrchovině. Nejbližší větší město jsou Mariánské Lázně vzdálené 12 km.
Klášter Teplá založil v roce 1193 český šlechtic Hroznata a povolal do něj premonstrátské řeholníky z pražského Strahova. Hroznata pocházel z významného šlechtického rodu a zastával funkci velitele hraničářů na Tepelsku a Chodsku. Po svém zakladateli získal klášter kromě majetku také znak se třemi páry jeleních parohů.
Klášterní kostel byl postaven v letech 1193-1232 jako románsko - gotický trojlodní halový kostel. Je dlouhý 62,2 metrů a vysoký 15,6 metrů. 20. června roku 1232 byl klášterní kostel slavnostně vysvěcen pražským biskupem Janem II. a záhy se stal kulturním a duchovním centrem okolní krajiny. Kostel byl zasvěcen Zvěstování Páně a první mši byl přítomen i český král Václav I. a říšští vyslanci.
Mezi nejnavštěvovanější část kláštera patří klášterní knihovna. Severní křídlo hlavní budovy kláštera bylo postaveno za opata Gilberta Helmera v letech 1902 - 1910 podle plánů mariánskolázeňského architekta Josefa Schaffera. Hlavní sál knihovny je 24 metrů dlouhý, 12 metrů široký a 15,5 metru vysoký. Na stropě jsou krásné fresky, malované profesorem pražské umělecké akademie Karlem Kratnerem, které představují oslavu nejsvětější svátosti oltářní, čtyři učitele církevní a čtyři evangelisty. Klášterní knihovna je druhá největší této kategorie v našem státě. Je zde uchováno více než 100 000 svazků, z toho je 1149 rukopisů (45 středověkých kodexů). Knihovna je přístupná odborným zájemcům, neboť premonstráti dbají na své kulturní a vědecké tradice.
V historii kláštera se střídaly období rozkvětu i úpadku. Například v letech 1641 a 1648 byl klášter vydrancován Švédy, v roce 1659 byly některé budovy poničeny požárem. Po únoru 1948 byl komunistickým režimem zahájen boj proti církvím a duchovním řádům. A tudíž o dva roky později byl Klášter Teplá stejně jako další kláštery v Československu uzavřen a sloužil jako kasárna ČSLA. Pouze kostel a knihovna byly v roce 1958 zpřístupněny veřejnosti. Klášter však nebyl udržován a tudíž chátral. V prosinci 1989 sloužil opat Heřman Josef Tyl první mši svatou v klášteře a zahájil tak novu etapu života premonstrátů v Teplé. Klášter však byl vrácen řádu premonstrátů značně poškozený.
Exteriér kostela je cennou ukázkou přechodu románského slohu v gotický a je nejstarší svého druhu na našem území. V klášteře se kromě pravidelných bohoslužeb konají koncerty a výstavy. Klášter nabízí téměř po celý rok prohlídky svých přístupných částí. Návštěvník však musí občas počítat s drobnými omezeními vyplývajícími z průběžně prováděné rekonstrukce celého areálu.
Při návštěvě kláštera by člověk neměl vynechat ani prohlídku klášterního parku. Proměnlivost klášterní zahrady byla ovlivňována stavebním vývojem kláštera. Jeho současná podoba vznikla postupným rozšiřováním a přeměnami klausurní zahrady a sadu uprostřed středověkých hradeb kláštera. Komplexní přestavba parku byla provedena počátkem 20. století. V současnosti probíhají zároveň s rekonstrukcí celého areálu i úpravy parku. Přesto mohu doporučit procházku v rozsáhlém přírodním krajinářském parku okolo vodní plochy na říčce Teplé.
*
V okolí jsem navštívil například tato zajímavá místa:
Klášter, který leží asi 2 km od Městečka Teplá, založil v r. 1193 český šlechtic Hroznata a povolal do něj premonstrátské řeholníky z pražského Strahova.V roce 1232 klášterní kostel slavnostně vysvětil pražský biskup.
Později se střídaly období rozkvětu,ale i úpadku,způsobené válkami,loupežemi,požáry a morem. V letech 1641 a 1648 byl klášter vydrancován Švédy. V roce 1659 vyhořely budovy konventu a prelatury a znovu byly barokně vystavěny.V roce 1950 byl klášter uzavřen a sloužil jako kasárna ČSLA.Pouze kostel a knihovna byly v r.1958 zpřístupněny veřejnosti.
V roce 1990 byl klášter,těžce poškozený,vrácen řádu premonstrátů.
Nyní má tepelská kanonie 18 členů.V klášteře se kromě pravidelných bohoslužeb konají koncerty a výstavy.Klášter nabízí téměř po celý rok prohlídky svých přístupných částí.