Zaniklá obec Dřevohryzy a její okolí v zajímavé krajině Tepelské vrchoviny
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Chodník, naučná stezka
Encyklopedie praví, že Tepelská vrchovina je geomorfologický celek Krušnohorské soustavy, jejímž nejvyšším bodem je Podhorní vrch (847 m.n.m.). Lepší než listovat v knihách, je prohlížet si krajinu samotnou. Vzhledem k rozloze výše uvedené vrchoviny, která činí 682 km², to však nelze zvládnout najednou.
Já jsem se tentokrát vypravil do okolí zaniklé obce Dřevohryzy. Lokalita se nachází asi šest kilometrů od města Teplá při silnici na Dobrou Vodu. První zmínka o této kdysi velmi známé vesnici pochází ze 13. století, kdy náležela ke klášteru Teplá. Pro mnohé pamětníky se dochovaly vzpomínky na obec pod jejím německým názvem „Zeberhisch”. Dřevohryzy zanikly sice jako jedna z poslední obcí na Tepelsku, ale kupodivu se o nich nedochovalo skoro nic. Před druhou světovou válkou zde žilo okolo 150 lidí v necelé třicítce domů. Po roce 1945 byl počet obyvatel menší a většinu z nich postihlo nucené vysídlení. Plánovaně sem sice přišlo několik nových lidí, ale obec již v následujících letech pouze pustla a postupně docházelo k demolicím jednotlivých stavení. V šedesátých letech se odstěhovali poslední lidé.
Dnes tady je možné na zarostlé planině pouze tušit podle terénních nerovností, že zde něco v minulosti bylo. Vodítkem mohou být vzrostlé stromy a pozůstatek cesty. A tak je dobré se alespoň zastavit u jednoho pomníčku, který se nachází u hlavní silnice. Na pomníku a informační tabuli se lze dočíst, že se v obci Dřevohryzy narodil v roce 1757 v domě čp. 1 Alois Martin David. Byl to významný astronom, ředitel hvězdárny, vědec i geograf. V roce 1816 se stal členem Královské vědecké společnosti. Zemřel roku 1836 a je pochován na klášterním hřbitově v Teplé.
V okolí pomníku a zaniklé obce může člověk putovat po naučné Davidově stezce, která je věnovaná odkazu tohoto rodáka. Okružní trasa vybudovaná v roce 2011 začíná i končí v Klášteru Teplá a spojuje místa spjatá se životem význačného učence. Naučná cesta má některé odbočky k zajímavým místům v této malebné krajině a její celková délka je asi 33 km.
Přibližně jeden kilometr od zmíněného pomníčku se ve směru na Dobrou Vodu nachází údolí Telecího potoka. Zde protíná zmíněnou naučnou cestu i silnici trasa zážitkové stezky, která představuje návštěvníkům krajinu Tepelské vrchoviny v okolí Vidžína a Telecího potoka. Jmenuje se NS Vidžím – Telecí potok. Proti proudu tohoto přítoku Úterského potoka lze přijít
k Dřevohryzské kyselce. Místo v roce 2012 obnovila Základní organizace ČSOP BERKUT v rámci programu NET4GAS „Blíž přírodě“. Od silnice je potřeba ujít asi 500 metrů, aby člověk spatřil krytý pramen kyselky a informační tabuli. V době mé návštěvy jsem však vodu nemohl ochutnat, jelikož netekla. Také mne trochu zarazilo, že vlastní místo bylo ohrazené jako pastvina. Tak nevím jaká je aktuální skutečnost.
Na druhé straně silnice, v opačném směru zmíněné stezky lze po zhruba 400 metrech přijít k pozůstatkům Röllerova mlýna (Röllermühle). Moc informací se o něm nedochovalo. Postaven byl patrně ve středověku a jeho činnost byla ukončena již ve dvacátých letech minulého století. Po válce byl zcela jistě opuštěn a chátral. Vzhledem ke svému odlehlému umístění se patrně nikdo nesnažil o jeho demolici a tak zde můžeme ještě dnes spatřit část obvodových zdí. Na podrobnější průzkum ale musí být člověk příslušně oblečen a obut.
Nejlepší příjezd je do uvedených míst ze silnice č. 20 (Karlovy Vary – Plzeň), přičemž se musí odbočit dle ukazatele Nežichov a pokračovat přes obce Nežichov, Branišov a Dobrá Voda. Nejbližší autobusová zastávka je v obci Dobrá Voda, vlakem se lze přiblížit (jestli tento pojem lze ještě použít) do stanice u obce Luhov (nedaleko Toužimi) nebo Poseč (u Otročína). V nedalekém okolí se nachází kromě výše uvedených například i tyto další naučné stezky: NS Kraj živých vod, NS Skokovská či NS Ptačí).
Kdo nespěchá domů, tomu doporučuji v okolí návštěvu těchto míst, která jsem osobně prozkoumal:
- Branišovský vrch a Davidova NS:https://www.turistika.cz/mista/branisovsky-vrch-a-davidova-naucna-stezka
- poutní kostel sv. Blažeje:https://www.turistika.cz/mista/branisov-kostel-sv-blazeje
- klášter trapistů v Novém Dvoře s prodejnou vlastních výrobků:https://www.turistika.cz/mista/opatstvi-novy-dvur-a-prodejna-zajimavych-vyrobku
- smírčí kříž Nový Dvůr:https://www.turistika.cz/mista/novy-dvur-smirci-kriz
- Třebouňský vrch: https://www.turistika.cz/mista/trebounsky-vrch-825-m-n-m-nejvyssi-misto-touzimske-plosiny
- kostel v obci Kozlov:https://www.turistika.cz/mista/kostel-nanebevzeti-panny-marie-ve-vesnici-kozlov
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/