Klášter premonstrátů v Teplé u Mariánských Lázní.
Tipy na výlet • Romantika • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Počátek dne s černými mraky ruší plány na cestu do přírody. Náhradou je návštěva kláštera premonstrátů v Teplé, který byl při pobytu v této oblasti také mezi vybranými cíly. Z Bečova nad Teplou ke klášteru v Teplé je to necelých 20 kilometrů. Po necelé půlhodince zastavujeme na parkovišti před klášterním areálem a než začneme s prohlídkou, je dobré seznámení s minulostí tohoto výjimečného místa. Klášter nechal založit šlechtic Hroznata již v roce 1193 a povolal sem premonstráty z pražského strahovského kláštera. V době husitských válek byl klášter ušetřen, ale utrpěl značné ekonomické ztráty. Třicetiletá válka byla opakem, klášter byl několikrát vydrancován a po válce začaly stavební úpravy v barokním slohu. Mezi roky 1680 – 1724 byl přestavbou pověřen K. I. Dienzenhofer. Klášter dostal současnou podobu. Horší období ale ještě neskončila. Za druhé světové války tady sídlily příslušnice říšské stavební služby a byla tady porodnice rasového programu Lebensborn. S nástupem komunistů byl klášter zabaven a od roku 1950 až do roku 1978 byla v klášteře kasárna. V roce 1990 se vrátili do kláštera premonstráti a od roku 2018 probíhá generální oprava celého areálu.
Za čím jedeme?
Do areálu kláštera vstupujeme branou na západní straně kláštera. Překvapí rozlehlost nádvoří a pohled na baziliku. Po levé straně je špýchar z doby baroka, na straně opačné socha Kalvárie, kašna a studna, také baroko. Následuje klášterní pokladna a krátké čekání na prohlídku. Postupně procházíme klášterem a vstupujeme do knihovny. Je druhá největší v zemi a je to prostě nádhera. Zajímavý výklad končí a pokračujeme do baziliky Zvěstování Panny Marie. Nádherná románská a raně gotická stavba se jen tak nevidí. Vnitřek hodně pozměnilo baroko, ale to je v mnoha dalších památkách v zemi. Prohlídka končí u vstupního portálu. Další kroky nás vedou kolem kláštera k opatské zahradě. Nedaleko je budova mlýna a model vodní soupravy. Pokračujeme parkem k Hroznatově lípě a k Parkovému rybníku na východní straně kláštera. Kolem klášterního skleníku a glorietu se vracíme k bráně. Nutno dodat, že v areálu je ještě několik budov a hospodářských objektů. Na SV břehu Parkového rybníka je křížová cesta a nový hřbitov kláštera, ale tam nás počasí už nepustilo. S klášterem se loučíme pohledem od brány a je čas něco zakousnout.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Bohužel klášterní restaurace, i když je červen, je zavřena a tak musíme najít něco jiného. V městečku Teplá má být nedaleko nádraží dobrá restaurace. Je otevřena a vypadá to tady dobře. Výběr jídla je dostatečný a obsluha rychlá. Vaří tady dobře a jako spolujezdec mohu ochutnat i pivo. Navíc ceny byly ve srovnání s nedalekým Bečovem poměrně nízké. Jinak jsme při návštěvě této oblasti bydleli v hotelu Hradní bašta v Bečově nad Teplou, kde jsme se i stravovali.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Klášter v Teplé je mimořádným místem a při toulání v této oblasti se prostě musí navštívit. Především klášterní knihovna a bazilika Zvěstování Panny Marie jsou výjimečné a v celé oblasti nemají konkurenci. Odnesli jsme si hezký zážitek a moc se nám tady líbilo. Na druhé straně je kolem kláštera málo zeleně, ale musí se brát v potaz, že se stále opravuje.
Ostatní informace
Prohlídka kláštera trvá necelou hodinu. Seniorské vstupné je 150,- Kč a otevírací dobu je dobré si zjistit na webových stránkách kláštera. Vycházka kolem kláštera trochu času zabere, ale chodí se po rovině a jsou tady lavičky, které nabízejí klidné posezení. Co pro mě bylo nepochopitelné, byl zákaz fotografování ve vnitřních prostorách. S tím se člověk často nesetká.