Klášter v Melku.
Turistické cíle • Památky a muzea • Klášter
Melk - to jeden z nejkrásnějších klášterů v Rakousku a také největší benediktýnský klášter v Evropě, který byl odjakživa kulturním a duchovním centrem oblasti. Barokní klášter shlíží na město z 60 metrů vysoké skály.
Dominantou celého komplexu je klášterní Kostel Sv. Petra a Pavla z let 1702 – 1726, kterému vévodí dvě věže a 64 metrů vysoká kupole, z níž je nádherný výhled do okolí. V interiéru si můžete prohlédnout nádherné fresky od Johanna Michaela Rottmayra, které jsou spolu s dalšími prvky ukázkou čistého baroka. Velký mramorový oltář v chóru se sochami sv. Petra a Pavla pochází z let 1727 – 1733.
Nejcennější prostory jsou ukryty v prelatuře a císařském traktu. V Obrazovém sále je k vidění freska Triumf sv. Benedikta od P. Trogera. V císařských pokojích kdysi přebývala řada státníků, mezi nimiž byl i Napoleon. V prostorné, 195 metrů dlouhé císařské galerii je možné si prohlédnout portréty rakouských panovníků. Zdejší mramorový sál vyzdobený Trogerovými freskami dříve sloužil k pořádání slavností a pro přijímání oficiálních návštěv. Unikátní je také knihovna, která se nachází ve dvou podlažích a obsahuje na 80.000 knih a 20. 000 starých rukopisů.
Klášter je místem, kde jsou uloženy dva cenné krucifixy. Jeden pochází z období kolem roku 1200, druhým je tzv. Melcký kříž pocházející z roku 1362. Oba dva jsou vykládané drahokamy a obsahují úlomek z údajného Ježíšova kříže.
Klášter v Melku se stal také místem, kam Umberto Eco zasadil děj svého románu Jméno růže.
Jedna z nejbrutálnějších, nejhonosnějších, nejvýstavnějších a bůhví jakých ještě staveb se rozkládá na pravém břehu Dunaje na nevysokém návrší nad Městečkem Melk. Původně sídelní hrad Babenberků, později benediktinský klášter, největší svého druhu v Evropě. Markrabě Leopold I. z Babenberku si vybral Melk za své sídlo v r. 996. O století později se ale centrum východní marky (Österreich) stává Vídeň, v r. 1089 markrabata hrad opustila a hrad věnovala benediktinům. Od té doby řád působí v Melku dodnes. Vévoda Leopold II. věnoval klášteru rozsáhlé pozemky a s tím i ostatky sv. Kolomana – patrona Rakouska.
V r.1267 bylo zatím románské opatství zničeno požárem, ale bylo přestavěno v gotickém duchu. V 15. století jako reakce na reformátory církve vyšla z Melku tzv. Melcká reforma – snaha vrátit řádu benediktinů původní záměr práce, chudoby, odříkání a vzdělání. Nicméně r. 1555 se stal klášter oporou Habsburků v protireformaci. Architektonickým stylem protireformace je baroko a Melk je toho zářivou ukázkou. Ostatně Habsburkové jako velcí představitelé protireformace zanechali právě nejhonosnější stavby toho druhu ve svých hlavních državách – tedy Rakousku a Španělsku.
R. 1683 klášter vyplenili a zničili Turci. To zavdalo k rozsáhlé přestavbě, jíž se dnes můžeme obdivovat. Iniciátorem stavby byl Berthold Dietmayr, opat v l. 1700-39. Mimo to významný politik, rádce 3 rakouských císařů. Architektem přestavby byl Jakob Prandtauer, který vedl stavbu od r. 1701 do své smrti v r. 1726. Po něm převzal výstavbu Joseph Munggenast, jinak Prandtauerův synovec. Přestavba spojila původně samostatné budovy do jednolitého celku s 5 nádvořími a vstupem z parkové zahrady. Klášteru dominuje jednolodní Kostel Sv. Petra Pavla s kupolí a dvěma věžemi. Původně měl být jen rekonstruován starý kostel, nakonec byl však zbořen a vystavěn zcela nový. Interiér kostela je dílem Antonia Beduzziho, který nešetřil masivním zlacení snad na žádném detailu vybavení. Cennou je klášterní knihovna s cca 100.000 svazky, mj. 1.880 rukopisů, asi 750 prvotisků. Celá knihovna zabírá 12 místností, velký sál s 16.000 knihami zdobí nástropní freska Paula Trogera. Asi nejhonosnější je Sál prelátů, ten je veřejně nepřístupný, slouží k reprezentaci opata a k významným událostem. Park u kláštera byl založen v r. 1750 jako barokní zahrada, později v 19. století se změnil na volný anglický park. Rozměry kláštera jsou impozantní, např. Vnitřní nádvoří, zv. Prelátské je dlouhé 84m, kupole chrámu je vysoká 64m. Celková délka kláštera je 320m.
Klášter prošel celkovou rekonstrukcí v l. 1978-2000. Díky Dunajské stezce i zápisu do seznamu kulturního dědictví Unesco je klášter v neustálém obležení davu turistů. Ti se mají vskutku na co dívat, součástí prohlídky jsou i kousky arcidiecézního muzea – různé monstrance, kněžské berly, roucha, schránky na ostatky apod. Vrcholem prohlídky je impozantní spíš nabubřelý interiér kostela, který v malém človíčkovi má předvést velkolepost slávy Boží a moc církve. Naštěstí dnes spíš neuvěřitelnou památku, dokazující úsilí generací, které do výzdoby vložily nemalou energii. Kdo se chce na tu nádheru podívat, připraví si necelých 8 euro, děti o něco míň (4,5).