Schwallenbach – hrad a zámek (Burg / Schloss)
Turistické cíle • Památky a muzea • Zámek
Schwallenbach je dolnorakouskou historickou obcí, ležící na levém břehu Dunaje. Pokud tuto obci navštívíme, nacházíme se v okresu Krems, asi 15 kilometrů severovýchodně od Melku. V současné době zde žije přibližně 150 duší a vesnička je v podstatě již předměstím Spitzu. Díky tomu, že Schwallenbach je poprvé zmiňován již v roce 830 (věrohodněji však až roku 1170), lze předpokládat, že na jeho území najdeme nějakou zajímavou historickou památku. Najdete jich zde několik, ale prim mezi nimi jednoznačně hraje zdejší kostel … a zámecký komplex. Ty doplňují různé historické domy z 15. a 16. století, včetně někdejšího kláštera, staré fary a bývalé synagogy. V těsné blízkosti obce leží také prehistorický Willendorf i historický Spitz. A to se ještě nedaleko odsud – ovšem na druhém břehu – nachází zřícenina slavného hradu Aggstein. Wachau je zkrátka Wachau ...
Také zdejší zámek je významnou historickou památkou, která původně byla – jak už to u těchto staveb často bývá – gotickým hradem. Ten je jako rodové sídlo de Swelpachů poprvé zmiňován již roku 1243. Jednalo se však o hrad „nížinný“, a tak se nelze příliš divit, že byl několikrát vypálen (v roce 1463 např. Jiříkem z Poděbrad) a dnes ho nacházíme jako nepravidelnou dvoupodlažní čtyřkřídlovou budovu, tedy v podobě, kterou zámku dala v roce 1617 jeho tehdejší majitelka Anna von Polheim. Mezi majiteli hradu nebo zámku, z kterého nejvíce upoutá pětipodlažní věž na středověkém nádvoří, se nachází také např. bavorští vévodové, Habsburkové, církev nebo Kuefsteinové. Později se zde nacházela i nemocnice nebo oblíbená restaurace „Glöckerl of Schwallenbach". V současné době prý zámek patří známému vídeňskému obchodníkovi s uměním Reinholdovi Hofstätterovi.
Rozsáhlá budova má na jihovýchodní straně zkosené hlavní průčelí, které je jakoby namířeno proti Dunaji. Jižní fronta je poměrně jednoduchá a oživuje ji pouze kamenný portál a domovní znamení z tepaného železa. Východní část si naopak zachovala některé středověké komponenty. Najdeme zde například úzké kamenné schodiště do prvního patra nebo velká obdélníková okna s krásně profilovaným ostěním. Již zmíněná pětipodlažní hranolová věž – tzv. bergfrit - je postavena v severním křídle, ale ze silnice, která obcí vede je „neviditelná“. Její horní patro zdobí Ochoz s cimbuřím. Věž je sice středověká, ale cimbuří bylo dodatečně obnoveno. Pod malebným nádvořím se nachází nádrž na vodu z přelomu 15. a 16. století. Na jeho východní straně najdete v prvním patře část s dochovanou gotickou křížovou klenbou na čtyřbokých pilířích se zkosenými hranami. Totéž se opakuje – ale na menší a hůře zachované ploše – také na jižní straně. Na některých stěnách můžete najít také kamennou heraldiku a v interiérech štukovou výzdobu nebo sál se zrcadlovou klenbou.