Pöggstall - kostel sv. Anny (Pfarrkirche St. Anna, Schlosskirche hl. Ägydius)
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Součástí někdejšího hradního – a dnes již zámeckého nebo ještě spíše muzejního – komplexu v dolnorakouském městečku Pöggstall je také zajímavý kostel, nacházející se ve východní části areálu. Tento pozdně gotický halový kostel s neogotickou jižní věží je se sousedním zámkem spojen mostem a přiléhá k někdejší branské věži ze 13. století. Byl postaven v roce 1480 jako hradní kostel a hrobka Kaspara von Roggendorf. Některé informační prameny však vznik tohoto kostela řadí – zřejmě mylně – až do počátku 16. století. Původně byl kostel zasvěcen sv. Egidiovi (řecký opat, jeden ze 14 svatých pomocníků), současné zasvěcení se datuje až rokem 1810. V tomto roce byl totiž zrušen tehdejší farní kostel sv. Anny a zámecký kostelík byl povýšen na hlavní kostel farnosti. Při té příležitosti došlo také ke zmíněné změně zasvěcení.
Obdélníková budova s dvojitou valbovou střechou je rozdělena pilíři a její interiér osvětlují dvoj až pětiřadá hrotitá okna s raně gotickou kružbou. Ze západního obdélníkové portálu vede zděný most - přes někdejší vodní příkop – do hradu. Dříve byly mosty dva, ten druhý, dřevěný, vedl na galerii. Neogotická, dvoupodlažní, jižní věž se stanovou střechou a klenutými okny byla ke kostelu přistavěna až v roce 1810. Na severní straně se nachází dvoupatrová sakristie z doby okolo roku 1480 a na jižní stěně byla v roce 1964 objevena nástěnná malba sv. Kryštofa z počátku 16. století. Najdeme zde také dva erby a portál ve vstupní síni v přízemí věže. Ten pochází z období okolo roku 1480.
Halové dvojlodí má klenbu svedenou na dva mohutné profilované pilíře. Klenutá galerie v západní části na čtyřech stejně širokých gotických obloucích je původní částí kostela; pochází tedy z roku 1480. V interiéru najdeme také polygonální konzole, dřevěnou galerii, točité schodiště, prolamované vyřezávané kružby, malovaný erb Rogendorfů ze závěru 15. století nebo stylizované květinové ornamenty. V jižní části lodi zůstaly dochovány dvě středověké okenní vitráže, obnovené v letech 1984 až 1985. Zobrazení dvou apoštolů (jeden z nich je sv. Jan) pochází z roku 1415, sv. Wolfgang pak z poloviny 15. století.