Klepáčov - kostel sv. Jana Nepomuckého
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Dřevěný kostel sv. Jana Nepomuckého v obci Klepáčov byl postaven na návrh rychtáře Antonína Langera v roce 1783. Dřevo na stavbu kostela dodal Velehradský klášter, který byl vlastníkem vízmberského panství (bývalý název Loučné) a kam náležela osada Klepáčov . Dělníky zase dodala obec samotná a tak nic nebránilo tomu, aby stavba kostela začala.
Roubená stavba se vstupním portálem a šindelovou valbovou střechou dokládá dřevěnou architekturu 17. století. Kamenný kříž připomíná počátky tohoto kostelíka, stojícího na až metr vysoké zídce. Dominantu tvoří barokní oplechovaná věžička. Kněžiště je zakončeno trojboce, uvnitř je závěr obedněn, další stěny jsou omítnuty vápennou maltou. Plochý strop je prkenný, spáry jsou překryty dřevěnými lištami. Zděná příčka odděluje od prostoru kaple vstupní předsíň, ze které vede vchod do sakristie a také odtud vedou schody na kruchtu. Nosné trámy kruchty jsou vroubeny do bočních stěn kaple a její plocha nad síní a částí prostoru samotné kaple zabírá téměř polovinu půdorysného rozměru celé stavby.
Vzhledem k tomu, že v obci bylo převážně německy hovořící obyvatelstvo, byla po druhé světové válce opuštěna a kostelík silně zchátral. Vybavení interiéru bylo zničeno a rozkradeno za komunistického režimu ve 20.století. Značně poškozený kostel byl zakoupen Českou pojišťovnou a.s. Ve spolupráci s okresním vlastivědným muzeem v Šumperku bylo přistoupeno v roce 1983 k jeho postupné konzervaci.
V roce 1997 byla dokončena nákladná renovace kostela a 4. října 1997 byl kostel navrácen církevním účelům. Dne 16. května 1998 byl slavnostně vysvěcen zvon, který za 3 350 marek zakoupili bývalí němečtí farníci.
http://www.treking.cz/regiony/klepacov.htm
Fotogalerie
Obec Klepáčov neboli Kleppel na Šumpersku je dnes známým rekreačním a lyžařským střediskem. Nachází se pod sedlem Skřítek, byla založena na konci 16. století a svého času zde žilo více než 400 obyvatel. Po II. světové válce se začala vylidňovat, byla připojena k Rudolticím a od roku 1961 je součástí Sobotína. Přesto, že dnes se už jedná opravdu jen o „sídliště“, tvořené rekreačními objekty, najdeme zde i jednu cennou historickou památku. Tou památkou je dřevěná kaple nebo kostelík sv. Jana Nepomuckého, která na symbolickou „svatou trojici“ doplňuje starší dřevěné kostely v Maršíkově a Žárové. Z této trojky je klepáčovská kaple nejvýše položená, s nejprostším mobiliářem a možná nejméně známá.
Jedná se o jednolodní dřevěnou barokní kapli, pocházející z roku 1783, která se nachází na okraji sobotínské místní části Klepáčov. Přesto, že velikostí nijak nezaostává za svými kolegy, je skutečně správnější označení kaple, protože kostelík byl původně postaven jako soukromá kaple místního rychtáře A. Langera (je však možné, že byl pouze postaven na jeho návrh, a víte dobře, co umí zlé jazyky …). Stavební materiál poskytl klášter ve Velehradu. Dřevěná stavba stojí na Kamenné podezdívce a její vnitřní prostor je přepažen příčkou, která odděluje prostor kaple od předsíně. Z té je možno vstoupit do sakristie a na kruchtu, která přesahuje do prostoru kaple. Střechu stavby kryje štípaný šindel.
Kaple se po II. světové válce dostala do velmi špatného technického stavu (je to celkem logické, protože původní německé obyvatelstvo mělo k vesnickým sakrálním stavbám určitě vřelejší vztah než komunisté), chátrala a zachránila ji až komplexní rekonstrukce, kterou zahájila Česká pojišťovna a Okresní vlastivědné muzeum v Šumperku konzervací v roce 1983. K definitivnímu dokončení prací však došlo až v roce 1997. O rok později byl vysvěcen nový Zvon, věnovaný bývalými německými farníky. V současné době kaple opět slouží církevnímu životu a je také výrazným a krásným krajinotvorným prvkem.
Kolem kaple vede úzká asfaltová silnice, kterou je oficiálně průjezd zakázán a slouží pouze majitelům rekreačních zařízení. Pokud se sem přesto autem vydáte, krátkodobé zaparkování je možné hned vedle kaple, před kterou si můžete rovněž prohlédnout kamenný kříž, pocházející z počátku 19. století.