Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Hrad
Hrad Kost, jenž je jedním z mála zbývajících středověkých hradů u nás, jsme navštívili během dovolené v Českém Ráji. Auto jsme nechali pod hradem a vydali se do pokladny, kde jsme si koupili vstupenku na nejkratší okruh, který zahrnoval exteriéry hradu, který byl postaven v polovině 14.století Benešem z Vartemberka v lesnatém údolí na mohutném skalním pískovcovém ostrohu. Následně jsme si suvenýrech koupili známku, pohled a dřevěné jo-jo. Získali jsme také dvě razítka do památníku a pak jsme již šli na exkurzi.
Ze začátku trochu poprchávalo, ale naštěstí se počasí umoudřilo a my jsme tak shlédli venkovní prostory hradu. Dovnitř jsme nešli, protože na prohlídku interiérů bychom museli čekat dalších 20 minut. Hrad jsme si prošli za 30 minut, poslechli si historii, dozvěděli se o jednotlivých palácích důležité informace, nahlédli do kaple na nádvoří či z výšky viděli údolí Plakánek.
Z historie sídla nás velice zaujalo, že po zničujícím požáru v roce 1635, byl hrad sice opraven, ale noví majitelé Černínové z Chudenic jeho prostory využívali pouze k hospodářským účelům a od roku 1691 dokonce jako sýpku. Přesto se hrad roku 1658 dostal na seznam pevností, které měly být z rozkazu císaře Ferdinanda III. zbořeny, aby v případě války nemohly posloužit nepříteli. Naštěstí se tak nestalo a tak jsme si tuto pozoruhodnou stavbu mohli prohlédnout. Průvodce nás také upozornil na mělké otvory v pískovcových kvádrech, z nichž byl hrad vystavěn. Do otvorů prý byly zaklesnuty čelisti obrovských železných kleští zavěšených na kladce, jíž se kvádry tahaly na lešení. Zaujalo nás také to, že hrad je netradičně vystavěn proti všem zvyklostem nikoliv na kopci ale v údolí a díky lesům není z volné krajiny viditelný.
Potom jsme hrad, založený ve 13.století Benešem z Wartenberka, opustili a obešli jej celý dokola. Z jednoho místa pod hradem jsme viděli současně všechny čtyři rohy Bílé věže, která má nejsilnější stěny ze všech na hradě Kost a do níž se vcházelo portálkem ve výši druhého patra po Ochozu, který ji spojoval s hradbou a tzv. starým palácem v jihozápadním rohu nádvoří. Dle průvodce bylo předposlední patro věže bylo upraveno pro pána hradu jako obytná místnost s krbem a velkými gotickými okny a ještě o patro výše sídlil ve válečných dobách hlásný.
Potom jsme se vrátili k autu, ale ještě před odjezdem jsme odlovili kešku. Následně jsme odjeli do obce Vyskeř.
Prohlídkové okruhy
I. OKRUH: ROD KINSKÝCH V ČECHÁCH
III. OKRUH: ZKRÁCENÁ PROHLÍDKA
IV. OKRUH: Z POHÁDKY DO POHÁDKY
OTEVÍRACÍ DOBA
Duben: středa – neděle 10:00 – 16:00
Květen, červen: úterý – neděle 9:00 – 17:00
Červenec, srpen: denně 9:00 – 18:00
Září: úterý – neděle 9:00 – 17:00
Říjen: středa - neděle 10:00 – 16:00
Vstupné Zlevněné vstupné Senioři
1. okruh – cca 60 min. (Rod Kinských v Čechách) 120 Kč, 80 Kč, 90 Kč
2. okruh – cca 60 min. (Středověká mučírna) 120 Kč, 80 Kč, 90 Kč
1. + 2. okruh – cca 100 min. 180Kč ,100 Kč, 110 Kč
3. okruh – cca 30 min. (zkrácená prohlídka) 60 Kč, 60 Kč, 60 Kč
Z pohádky do pohádky – cca 30min 60 Kč, 60 Kč, 60 Kč
13. komnata s katem Heřmanem 140 Kč, 100 Kč, 100 Kč
Hrad Kost je jedním z nejzachovalejších gotických hradů v Čechách, vybudovaný na okraji Českého ráje na pískovcové skále při střetu dvou lesnatých údolí. Nachází se nedaleko půvabného města Sobotky. Dominantou hradu je pískovcová věž lichoběžníkového tvaru, která byla určena k obraně. I když je hrad vybudován na skále, není příliš snadné ho v zalesněné krajině najít. Hrad je přístupný v dubnu a říjnu pouze o víkendech, v květnu, červnu a září denně mimo pondělí a v měsících červenci a srpnu každý den. Parkoviště je asi 100 metrů od hradu. Překrásná příroda v okolí hradu a zachovalost hradu Kost se často stává předmětem zájmu mnoho zahraničních i českých filmařů.
Otevírací doba hradu:
Od května 2019 začínají velké a rozsáhlé stavební práce na hradě. Díky tomu nemusí být k dispozici všechny nabízené okruhy a hrad bude částečně uzavřen. Více informací naleznete na hlavní straně nebo na tel. čísle: 721756041.
Duben | středa - neděle | 10:00 - 16:00 |
Květen | úterý - neděle | 09:00 - 17:00 |
Červen | úterý - neděle | 09:00 - 17:00 |
Červenec - srpen | denně | 09:00 - 18:00 |
Září | úterý - neděle | 09:00 - 17:00 |
Říjen | středa - neděle | 10:00 - 16:00 |
Vstupné 2019:
120 Kč dospělí, 80 Kč děti a studenti (děti do 6 let zdarma).Tip: Virtuální prohlídka Hradu Kost na webu HKregion.cz >> zobrazit virtuální prohlídku
Dalším myslím, že výborným tipem na Váš výlet může být právě středověký hrad Kost, nalezneme jej v Českém ráji, v Jičínském okrese nedaleko města Sobotka.
Pokud jsme pěší turisté, tak ke hradu můžeme dojít z různých směrů, po červené nebo žluté turistické značně, dorazit můžeme též po cyklostezce a to č. 4010.
Historie hradu je bohatá a datuje se od počátku 13. století. Jejími majitelé byly mnozí pánové známých rodů jako Jan Zajíc z Hazmburku, Kryštof Popel z Lobkovic, Albrecht z Valdštejna, posledním a současným jajitelem je pak Giovanni Kinský dal Borgo.Prohlídka je velmi svižná a záživná.
Hrad je jako jeden z mála umístěn v údolí nedaleko hradu je rybník Bílý či vrch Kozlov
Původ hradu se datuje do 13. století, kdy Beneš z Wartenberka nechal postavit dlouhý sál a věž jako obrannou pevnost. Poté se zde vystřídalo několik dalších majitelů. Za Lobkoviců, na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny 16. století vznikla celá jižní část dnešního areálu včetně hospodářských budov s pivovarem. Svoji rezidenční funkci však hrad ztratil roku 1590 s posledním zde bydlícím majitelem Oldřichem Felixem z Lobkovic, dále zde byla již jen správa panství s byty úředníků a dalších zaměstnanců.
Roku 1635 hrad vyhořel a poté dlouho chátral. Později ho koupil rod Netolických. Anna Marie dal Borgo Netolická si vzala Norberta Kinského, jehož potomci jsou dnešními majiteli Kosti. Ti trvale žijí v Itálii a na své panství v Čechách poměrně často jezdí.
I přes mnohé přestavby hradu se zachovala jeho původní silueta, které dominují hranolová Bílá věž a menší válcová věž Lidomorka. Součástí areálu hradu Kost je dále původní hradní palác a později vystavěný renesanční Bibrštejnský a Lobkovický palác.
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 19 C2
hrad
smírčí kříž
První zmínka o objektu 1371
Jiný název objektu Kosť
Vlastní historie hradu se počíná psáti před rokem 1349. Přesné datum založení této fortifikace však není známo. V tomto roce je uváděn majitelem hradu Beneš z Vartenberka. Tento rod spravuje hrad až do roku 1405, kdy se věnným způsobem dostal pánům z Kunštátu. Jen o necelých 10 let později je však Kost dána věnně pánům z Házmburka. Tento mocný český rod se na Kosti uvádí až do roku 1497, kdy je celé panství prodáno pánům ze Šelmberka. Ti nechali celý hrad jen pramálo stavebně upravit, avšak podařilo se jim celé Kostecko zadlužit a tak bylo roku 1524 prodáno Biberštejnům. Tento rod, který se taktéž částečně stavebně projevil na vizáži hradu však roku 1551 vymírá po meči a Kost se dostala do majetků královské komory formou odúmrti. O 5 let později však získali zdejší panství Lobkovicové. Ti zanedlouho nechávají celý objekt hradu stavebně upravit, ale celý objekt si zachoval svou tvář i když v poněkud pozměněné podobě. Gotický charakter však zůstal zachován. Po požáru v roce 1637 byl hrad prodán Černínům z Chudenic. Tito majitelé se dopustili na hradě několika stavebních „zločinů“ a také se zde několik budov zřítilo. Následně byl hrad stavebně upraven a to téměř do současné podoby. Došlo ke snížení velké tzv. Bílé věže, byly upraveny hradby a též bylo provedeno mnoho menších stavebních úprav jednotlivých paláců a hospodářských či fortifikačních staveb. Jako plus musíme dnes Černínům přiznat, že zachránili Kost od jejího zboření, které bylo nařízeno císařským patentem v roce 1659. V roce 1738 bylo kostecké panství natolik zadluženo, že jej Černínové museli prodat rodu Netolických z Eisenberka. V rodových větvích a spřízněných rodech Netolických se hrad nacházel až do roku 1945, kdy byl zestátněn. V roce 1946 byl hrad po požáru částečně opraven a celkovou rekonstrukcí a úpravou prošel roku 1953. Tehdy získal konečnou podobu jak ji známe dnes. Zvláštností celého hradu je jeho hlavní věž, která jsa vystavěna na lichoběžníkovém půdorysu zjevuje možnost spatřiti všechny čtyři rohy z jediného místa. Toto místo Vám však neprozradíme a necháme na Vás jeho vyhledání. Mezi oblíbené pověsti o hradu patří i ta o Janu Žižkovi, který neúspěšně obléhaje hrad následně prohlásil, „Kost patří psu“. Tato zvěst však zřejmě nenese mnoho pravdy, ale i tak potvrzuje, že hrad nebyl nikdy dobyt. Na Jana Žižku tak zbyly jen, takříkajíc, kyselé hrozny. Ke Hradu Kosti přichází červená TZN od Libošovic do Srbska. Žlutá TZN vede turistu východně do obce Nepřívěc, nebo jižně do Střehomi. Zelená TZN severovýchodním tahem vede do hruboskalského skalního města, kde se stýká s modrou TZN vedoucí od Kosti severně přes obec Vyskeř. Mimo to zde nalezneme naučnou stezku "Údolí Plakánek", která částečně kopíruje výše uvedenou žlutou TZN