Kostel Nanebevzetí Panny Marie se zvonicí v obci Vyskeř
Obec Vyskeř se nachází v Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Dominantní stavbou je zdejší kostel Nanebevzetí Panny Marie.
Mohutný svatostánek byl vystavěn s novorománskými prvky v letech 1914 -1915 podle plánů architekta Karla Salače z Turnova.
Většinu lidí asi zaujme nejprve dřevěná zvonice, která se nachází západně od kostela. Dochovala se z původního církevního areálu a rok jejího vybudování se udává 1504. O něco starší (přelom 13. a 14. století) byl patrně původní kostel, který na tomto místě stál.
Kostel i zvonici obklopuje hřbitov.
Kostel je přístupný během bohoslužeb, které by se zde měly konat pravidelně v sobotu ve 14 hodin.
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: http://bubinga.blog.cz/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/
Vyskeř - obec na úpatí čedičového vrchu stejného názvu Vyskeř. První písemná zmínka o vsi je datována rokem 1318. Na úpatí zmíněného vrchu se nachází novorománský kostel Nanebevzetí Panny Marie jehož současná podoba je z roku 1914, postaven byl na místě malého gotického Kostelíku. V sousedství kostela se nachází dřevěná osmiboká zvonice, která je doložena roku 1504. Současná podoba zvonice pochází z roku 1750, kdy byla upravena, aby mohla nést dva zvony, zvon Václav a zvon Marii. Zvon Maria byl zrekvírován za 1. sv. války, zvon Václav byl zrekvírován za války druhé. Po jejím skončení byl Václav nalezen a zavěšen do kostelní věže.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v obci Vyskeř jsme si prohlédli během krásné dovolené v Českém ráji. Zaparkovali jsme u něj auto a pak jsme se vydali nahoru po křížové cestě ke kapli sv. Anny. Když jsme se vrátili zpět, podrobněji jsme si prohlédli i tento mohutný kostel, stojící dole v obci Vyskeř.
Překvapil nás svou mohutností a také tím, že i když vypadá velmi staře, postaven byl teprve v letech 1914 - 1920 a to na místě staršího svatostánku ze 13.století. Nad námi se tyčila mohutná hranolová věž. Jak jsme se dozvěděli, po původní stavbě zbyl dochovaný raně gotický portálek do sakristie, který jsme ovšem neviděli, jelikož byl kostel zavřený. Našemu zraku tak unikl i interiér se třemi oltáři, dokončený roku 1925. Shlédli jsme tedy alespoň zvenku tento jednolodní kostel , vybudovaný v minimalistickém stylu s nerománskými prvky podle projektu turnovského architekta Karla Salače a pak jsme zamířili k vedle stojící dřevěné zvonici z roku 1504, která dnešní podobu získala roku 1750.
Viděli jsme o čistě štenýřovou konstrukci s hlavním nosným hranolem, vzepřeným šikmými vzpěrami. Zaujalo nás, že do zvonice byl zavěšen zvon Maria z počátku 17. století, který byl v původním zděném kostele od roku 1723. Protože však vážil 314 kg a byl pro věž kostela moc těžký, později jej umístili právě do zvonice. Vzpomněli jsme si, že podobnou situaci jsme již zažili v Lipníku nad Bečvou, když byla u kostela sv. Jakuba postavena dokonce nová renesanční zvonice, protože nově pořízený zvon Michal byl tak velký, že se prý při zvonění třásla celá věž kostela a také narážel do stěn.
Dále jsme zjistili, že zvon Maria byl bohužel roztaven během I. světové války. Větší štěstí mel druhý zvon, který ve zvonice kdysi visel. Dozvěděli jsme se, že se jmenoval Václav, vážil 227 kg, zrekvírován byl pro změnu za 2.světové války a později byl nalezen v Praze a znovu zavěšen.
Kolem kostela jsme se ještě chvíli procházeli po hřbitově, ale jelikož začalo pršet, kostel Nanebevzetí Panny Marie jsme opustili, vrátili se k autu a odjeli zpět do Tatobit, kde jsme byli ubytováni.
Kostel je přístupný během bohoslužeb, které se zde pravidelně konají o sobotách od 14.00.
http://www.atlasceska.cz/liberecky-kraj/kostel-nanebevzeti-panny-marie-vysker/