Na poloviční cestě mezi městy Bochov a Toužim leží vesnice Kozlov. Patrně bych zde ani nezastavil, kdybych neuviděl jednu zajímavou stavbu.
Vesnice kdysi bývala přirozeným centrem celého zdejšího regionu. Její význam však v letech po druhé světové válce postupně klesal, což se negativně projevilo i na jejím vnějším vzhledu. Někdejší dominanta vesnice, zámek, zmizela již v průběhu války a dnes po něm v terénu nejsou žádné stopy. Obdobný osud naštěstí nepotkal další významnou stavbou ve vsi, kterou je kostel Nanebevzetí Panny Marie. Je to nejstarší zachovalá stavba nejen v této vesnici, ale i v celém širokém okolí. Připomínána je poprvé v roce 1365 a z dobové zmínky lze usuzovat, že se již jednalo o plně dostavěný a funkční sakrální objekt.
Z hlediska umělecko-historického jde o unikátní doklad jednolodní stavby, jejíž pětiboce zakončený presbytář je ryze gotický, nepoznamenaný pozdějšími úpravami a přestavbami. Dalším příkladem gotického slohu je původní vchod do hlavní lodi s hrotitým profilovaným portálem. Okna kostela jsou v presbytáři a jižní stěně hrotitá, ostatní obdélníková. Presbytář kostela je sklenut jedním polem Křížové a pětidílnou žebrovou klenbou s jehlancovými konzolami. Triumfální oblouk je hrotitý, strop v lodi je plochý.
V roce 1708 byla ke kostelu (při jižní straně lodi) přistavěna barokní hranolová věž, která je v prvním patře osmihranná. Současně byla také zbudována křestní kaple při severní straně lodi. Vznikla tak harmonická syntéza dvou stavebních slohů, které se vzájemně vhodně doplňují.
Estetický dojem při pohledu na stavbu kostela umocňuje chráněná lípa jižně od kostela. Svými parametry sice nedosahuje rozměrů jako jiné památné lípy, ale jedná se bezesporu o dominantní strom vytvářející genius loci tohoto historického místa. Lípa, jež byla vyhlášena za památný strom dne 3. 11. 2003, roste na mírném Návrší u hradební zídky kostela v sousedství starých nepoužívaných sklepů.
Existence této cenné stavební památky je dnes bohužel velmi ohrožena. Dlouhodobě zanedbaná údržba a nekvalitně provedené opravy v nedávné minulosti se na stavu kostela negativně podepsaly. Ani nejbližší okolí kostela nevypadá o nic utěšeněji. Až do třetí čtvrtiny 19. století se zde rozkládal hřbitov, který dnes připomíná pouze kříž s nařaseným rouchem a jeden náhrobek u bývalé zdi jižně od kostela. Západně od kostela stojí torzo bývalé márnice. Bývalá hřbitovní zeď obklopující kostel se rozpadá a postupně prorůstá náletovými keři a stromy. Schodiště vedoucí ke kostelu bývalo ozdobenou sousoším Nejsvětější trojice (datované rokem 1772). Toto sousoší však v minulosti beze stopy zmizelo. Schodiště je v průběhu vegetačního období téměř neprůchodné, což však nezabraňuje nejrůznějším nenechavcům v další devastaci objektu.
Kostel je dnes odsvěcen a jeho majitelem je obec Bochov, pro kterou je v současné ekonomické situaci celého regionu investice do rekonstrukce této památky příliš velkým soustem.
Ve snaze pomoci při záchraně této části národního dědictví, došlo z rozhodnutí některých obyvatel Kozlova k iniciativě, která vyúsťuje ve vznik občanského sdružení „ Kostel Kozlov". Členové přípravného výboru sdružení doufají, že společně s osobami odpovědnými za majetek obce vyhrají svůj závod s časem a že kozlovský kostel bude dominantou mnoha dalším generacím zde žijících občanů. V dnešní době je již opravena střecha kostela i věže.